Зворотній дзвінок
Онлайн калькулятор

Блог - Вишукування в межах заплавних терас

Вишукування в межах заплавних терас
Вишукування в межах заплавних терас
Супер-менеджер
грудня 13.2021
0 Коментар

Річкові тераси

Ще в давні часи люди намагалися селитися поблизу водойм, вздовж русел річок. Це допомагало в забезпеченні водою, їжею. Також водні шляхи використовувалися як транспортні артерії. Близькість води з одного боку добре, але з іншого боку можуть виникнути проблеми через підтоплення, небезпечних інженерно-геологічних процесів. Тому дослідження грунтів і в цьому випадку є необхідною умовою для безпечного будівництва і експлуатації житлових і господарських приміщень.

Русло річки з плином часу може змінюватися, а на місці колишнього русла залишаються піщані алювіальні відкладення надзаплавних терас різного порядку. Терасою в цілому називають горизонтальний або трохи нахилений рельєф. Зазвичай тераси примикають до позитивних форм рельєфу - схилах, пагорбах і іншим підняттям. Утворюються вони зазвичай в результаті перенесення (ерозії) або накопичення (акумуляції) водними потоками матеріалу корінних порід. Надзаплавні тераси, що утворилися в різний час, відокремлюються одна від одної уступами, ступенями. В цілому зміна русла річки пов'язано з глобальними тектонічними процесами в земній корі.

Пристрій надзаплавних терас, заплава річки

Найнебезпечніші умови для будівництва в межах заплавної тераси. У цій частині періодично виникають підтоплення: підйом рівня грунтових вод і навіть підтоплення в прямому сенсі, коли низькі ділянки заливає водою.

Вишукування в межах надзаплавних терас

Також небезпечні умови для будівництва поблизу крутих схилів берегів. Тут можуть проявитися зсувні процеси, обвали породи. Зазвичай геологічні вишукування включають в себе: буріння свердловин, відбір ґрунту на дослідження і документацію керна. Потім проводяться лабораторні дослідження і пишеться технічний звіт. Але для прогнозування перебігу небезпечних геологічних процесів або для їх виявлення важливо також задокументувати в польову книжку проявлені інженерно-геологічні процеси. Наприклад, можуть явно спостерігатися карстові воронки, ями і провали природних походжень. Можуть спостерігатися осипання грунту по схилах річок, балок.

Також важливо документувати кути нахилу схилів, уступів річок, балок. Певні породи можуть обсипатися, руйнуватися при певних кутах нахилу. Осипання порід, зсуви поблизу річок, водойм часто можуть бути пов'язані з певним літологічним складом місцевих порід порід.

Зсуви в суглинках

Дослідження грунту під фундамент в таких умовах дуже важливо, щоб запобігти катастрофічні наслідки природних явищ. Схили до осипання легкі суглинки, супіски, піщані породи через розмив підошви водою, через їх зволоження.

Інша причина появи обвалень і зсуву великих гірських мас полягає в поширенні потужних водотривких глинистих порід (наприклад, чорних юрських глин) по берегах річок. Слідом за формою рельєфу вони зазвичай мають нахил в сторону русла річки. Атмосферні опади фільтруються крізь вищерозміщені грунти і починають текти по поверхні цих водотривких глин. Утворюється «дзеркало ковзання», по якій можуть скочуватися величезні маси верхніх гірських порід. Щоб визначити наявність тих чи інших літологічних і стратиграфічних (визначення віку шарів) - проводиться аналіз грунту вартість таких досліджень залежить від складності геологічної будови.

Чорні юрські глини

Кожна річкова тераса зазвичай розташовується на певній висоті. Коливання абсолютних відміток незначні. Кожна тераса утворилася в певний геологічний час в результаті ерозійних і акумулятивних процесів. Крім діяльності річок, на формування терас можуть впливати утворені озера, діяльність льодовиків, діяльність вітру.

Початкові відклади річкових терас - це алювіальні відкладення. Коли складається проект на дослідження грунту ціна попередньо визначається як для буріння в поширених піщаних алювіальних породах. У таких переважно піщаних породах трапляються прошарки глин, суглинків та супісків. Чим більше швидкість потоку води в річці - тим більш крупнозернистий піщаний матеріал з включеннями гравію відкладається. Коли швидкість течії невелика, або коли водойма являє з собою озеро - в основному відкладаються тонкозернисті піски і глинисті опади. У різні пори року утворюються то шари піску, то глинисті шари.

На фізико-механічні властивості алювіальних відкладень велику роль відіграє вологість порід, яка залежить від глибини залягання грунтових вод. Більш глинисті породи в зимовий час схильні до процесу спучування. Тонкозернисті піски можуть утворити пливуни. Тому дуже важливо геологічне вивчення властивостей таких грунтів. Після проведення польових робіт, випробування, лабораторних досліджень проводиться аналіз грунту під фундамент. Розробляють робочий звіт за результатами досліджень.

Отримати консультацію з питань інженерно-геологічних, гідрогеологічних, геодезичних та інших супутніх послуг ви можете у нас: 

Запитай фахівців

У цьому блозі ми ділимося знаннями, але якщо ти маєш серйозні завдання, які вимагають допомоги фахівців, повідоми. Ми спробуємо розібратися та допомогти вам.

Натискаючи кнопку, ти дозволяєш обробку персональних даних і погоджуєшся з політикою конфіденційності.

Отримати консультацію з послуг Заповніть форму і ми
направимо Вам відповідь
протягом години

Або

Зворотний дзвінок

×
Функціонал знаходиться в розробці.
Приносимо свої вибачення за часові незручності.