Зворотній дзвінок
Онлайн калькулятор

Блог - Проектування і буріння артезіанських свердловин для поливу і зрошення виноградників

Проектування і буріння артезіанських свердловин для поливу і зрошення виноградників
Проектування і буріння артезіанських свердловин для поливу і зрошення виноградників
контент-менеджер
травня 17.2018
0 Коментар
Категорія:
Бурение скважин
Користь винограду робить ягоду однією з найпопулярніших культур. Основні галузі промислового культивування винограду в Україні - Одеська, Миколаївська, Херсонська, Запорізька і Закарпатська. Також спостерігається збільшення вирощування винограду на присадибних ділянках по всій території країни. Багато збільшують виноградники до рівня високотоварних і переходять в розряд селян. Досвід обробітку винограду в Україні свідчить про те, що самі високоврожайні виноградні кущі можна створити лише за наявності хорошого водопостачання, поливу, зрошення а для цього потрібен проект поливу

Полив винограду

Недостатність опадів і часті посухи в районах культивування винограду не дозволяють максимально використовувати всі грунтові і теплові ресурси. Стійкість виноградного куща до посухи залежить від типу грунту, підщепи та прищепи. Особливо страждають від посухи виноградні рослини, висаджені в піщані ґрунти з мілким орним шаром. Краще переносять посуху кущі, висаджені на вапняні грунту.

У посушливий час якість і кількість винограду різко падає. При тривалій посусі виноградні кущі отримують ряд серйозних ушкоджень. Для оптимального росту виноградного куща на півдні України потрібно 600-700 мм опадів на рік. При цьому їх розподіл по фазах вегетації повинно бути рівномірним. Фактична ж середньорічна норма опадів в цих регіонах - всього 380-440 мм, а велика частина йде у вигляді стоків і випаровується.

При богарном виноградарстві існує кілька способів збору вологи: дощові і талі води; снегоудержаніе; глибока обробка грунту восени і ін. Проте, всі ці методи лише частково здатні заповнити потребу виноградного куща в воді. Повний насичення ґрунту вологою в умовах півдня України спостерігається нечасто, а передбачити, буде сезон посушливим чи ні, дуже складно. Проектування артезіанських свердловин на ділянці вирішує проблеми з поливом.

Виростити хороший виноградник без постійного джерела води неможливо, тому оптимальний варіант в такому випадку - буріння артезіанської свердловини на воду, наявність якої дає кілька важливих переваг перед іншими способами поливу.

 
 

Плюси буріння свердловин очевидні для поливу виноградників:

 1. Артезіанська свердловина для поливу - це власне джерело води, з яким ви не будете залежати від роботи централізованого водопостачання.
 2. Заплативши один раз за буріння і монтаж водяної свердловини, отримавши дозвіл на водокористування в Україні, в подальшому ви не будете платити за споживану воду.
 3. Ви можете розмістити свердловину для поливу саме там, де вам зручніше проводити монтаж насоса і обладнання для свердловини, підключити необхідні труби і шланги.

Перед початком буріння свердловини необхідно визначити глибину залягання водоносних шарів і тип ґрунту. Якщо свердловина буде використовуватися тільки для поливу виноградника, установка дорого обладнання не потрібно. Якщо добовий дебіт джерела буде перевищувати 300 м3, згідно Кодексу України та надра щодо видобування питних підземних вод, зажадають дозвільні документи для буріння артезіанської свердловини та проект свердловини на воду. Проект спецводокористування допоможе чітко позначити всі деталі майбутніх робіт, що істотно полегшить їх виконання.

Після виконання робіт бурильна компанія «Акваторія» видає власникові паспорт на артезіанську свердловину, в якому описані всі її технічні параметри. Паспорт свердловини на воду необхідний для правильного вибору обладнання водопостачання, а також для подальших діагностики, обслуговування і можливого поточного або капітального ремонту свердловини.

При необхідності компанія проводить відео діагностики (телеінспекції) свердловин, проводить ліквідаційний тампонаж свердловин.

 

 Зрошення винограду

vinograd

Виноград рекомендується поливати тільки таким способом, при якому вода проникає через грунт до коріння, а листя і стебло НЕ намокають. І найбільш корисним для рослини і економічно вигідним поливом є зрошення.

Зрошення - найоптимальніший спосіб оптимізації водоспоживання виноградних кущів. Воно дозволить збільшити зростання виноградного куща, підвищити врожайність і поліпшити якість ягід.

В організації поливу виноградника не останню роль відіграє якість поливної води. Дощова вода в усі часи вважалася найкращим джерелом для поливу, тому збору зливових вод завжди надавалося велике значення. Однак у багатьох районах спостерігається значне забруднення дощових вод відходами виробництва, продуктами згоряння палива і іншими шкідливими речовинами. Використовувати таку воду для поливу стає небезпечно. Найоптимальнішим рішенням у такому випадку буде використання чистої води з артезіанської свердловини. Полив виноградників хорошою прісною водою дає більші і якісні плоди, а в посушливих районах дозволить збільшити врожайність в кілька разів.

Вимоги до зрошенню на різних фазах вегетації

Виноградний кущ краще росте і плодоносить при наявності 600-700 мм річних опадів, рівномірно розподіленим по місяцях. При показниках нижче 300 мм культивування винограду без зрошення стає нерентабельним. Раціональне зрошення повинно базуватися на врахуванні водоспоживання винограду в різні періоди його життя. Споживання води виноградом змінюється за фазами розвитку. Максимальне споживання припадає на період приросту біомаси, а до кінця вегетації знижується.

Виноградні кущі витримують мінусові температури до -18, але навесні, з початком зростання, навіть незначні заморозки можуть знищити паростки. При підвищенні середньої денної температури до +10 градусів починається активний ріст пагонів.

Граничну польову вологоємкість грунту (ППВ) на рівні 80-65% необхідно підтримувати в фазі росту пагонів і ягід, а при дозріванні пагонів ППВ потрібно знижувати до 65-70%. Допускати зниження вологості грунту нижче цих показників не можна, так як це призведе до зниження морозо- і зимостійкості рослини.

Висока потреба у волозі спостерігається в 1 і 2 фазі вегетації (рух соку, зростання нирок, пагонів). При недостатній волозі в цей період спостерігається істотне зменшення кількості суцвіть на пагонах. Для запилення і запліднення в період цвітіння, винограду потрібно досить висока температура і середня вологість грунту і повітря. Фаза росту і розвитку ягід триває з кінця цвітіння до початку дозрівання ягід. В цей час споживання води сягає 50% всього періоду вегетації.

До закінчення фази дозрівання виноградна шкірка втрачає еластичність, тому після поливу або дощу ягоди можуть потріскатися. У цей період полив проводять за потребою, а в разі, якщо виноград готується до зберігання, полив припиняють повністю.

vinograd

Зрошення зі свердловини позитивно впливає не тільки на стабільність врожаю винограду, дозволяє збільшити вологість в зоні куща на 6-16%, покращити властивості ґрунту і підвищити ефективність добрив.

Так як виноградний кущ використовує вологу і поживні речовини з глибоких шарів, потрібно проводити зимовий влагозарядковий полив. Він знизить ймовірність промерзання грунту, а також підвищить морозостійкість коренів і надземних частин рослини. Необхідність осінньої влагозарядки в умовах півдня України викликана тим, що до середини жовтня метровий шар землі висушується до мертвого запасу, а випадають в осінньо-зимовий період опади не можуть відновити оптимальний рівень вологості. При влагозарядкових поливах потрібно зволожити шар грунту до 1,5 м, на що буде потрібно 1000-1500 м3 / га води. Такий полив забезпечить збільшення врожаю на 15-25%.

Кількість споживаної виноградом води залежить від багатьох факторів:

 • кількість опадів і їх розподіл за сезонами;
 • сума активних температур;
 • гидротермический коефіцієнт зволоження;
 • вологість повітря;
 • тип і склад грунту;
 • глибина залягання ґрунтових вод;
 • біологічні особливості сорту;
 • вік виноградного куща;
 • технологія вирощування і способи зрошення.
 

Крапельне зрошення виноградників

Основа крапельної системи поливу полягає в локальному зволоженні кореневій частині куща і підтримці достатнього рівня вологості грунту в зоні поливу. Крапельне зрошення забезпечує рівномірний полив виноградних кущів краплями з інтенсивністю 4-12 л / год. Таким чином, на винограднику зволожується 30-45% кореневого шару ґрунту, завдяки чому досягається істотна економія води. Крім цього, крапельне зрошення має ряд додаткових переваг перед іншими способами поливу:

 • повна автоматизація поливу;
 • подача води точно в ціль;
 • зменшення втрат на випаровування;
 • зниження росту бур'янів;
 • дозволяє уникнути опіку листя;
 • можливість внесення з поливною водою добрив;
 • доступність методу на ділянках зі складним рельєфом і різної водопроникністю грунтів.

Витрата води при поливі досягає 500 м3 / га і більше за сезон. Крапельне зрошення дозволяє знизити зрошувальні норми в 3-3,5 рази, зменшити витрати поливної води на 1 тонну приросту врожаю в 3-5 разів в порівнянні з іншими способами і збільшити врожайність в 1,5-2 рази. Крапельний полив потрібно проводити з першого року висадки саджанців.

Крапельне зрошення з свердловини проводиться уздовж рядів виноградних кущів, завдяки чому створюється оптимально зволожена зона шириною 1-1,5 м. Інша частина міжрядь залишається мало зволоженою.

 

 Отримати консультацію з питань інженерно-геологічних, гідрогеологічних, геодезичних та інших супутніх послуг ви можете у нас:

 
Запитай фахівців

У цьому блозі ми ділимося знаннями, але якщо ти маєш серйозні завдання, які вимагають допомоги фахівців, повідоми. Ми спробуємо розібратися та допомогти вам.

Натискаючи кнопку, ти дозволяєш обробку персональних даних і погоджуєшся з політикою конфіденційності.

Отримати консультацію з послуг Заповніть форму і ми
направимо Вам відповідь
протягом години

Або

Зворотний дзвінок

×
Функціонал знаходиться в розробці.
Приносимо свої вибачення за часові незручності.