Зворотній дзвінок
Онлайн калькулятор

Специфіка самостійного буріння свердловин на воду

Специфіка самостійного буріння свердловин на воду
Специфіка самостійного буріння свердловин на воду
Акваторія
травня 1.2016
0 Коментар
Категорія:
Бурение скважин

Комфорт проживання в приватному будинку залежить від комунікацій. Так, наявність водопроводу – важливий аспект, який можна забезпечити на будь-якій ділянці за допомогою свердловини. Свердловину можна створити самостійно або скористатися послугами професіоналів.

Для чого потрібна свердловина

Насамперед для забезпечення системи водопостачання слід визначити тип джерела води. Це може бути колодязь чи свердловина. Зараз свердловини мають великий попит через свою ефективність, водоносність і надійність:

 1. Кількість води у свердловині значно перевищує її наявність у колодязі.
 2. Простота облаштування свердловини у порівнянні з роботами з встановлення колодязя.
 3. Безпека робіт із облаштування свердловини.
 4. Швидкість реалізації бурильних робіт до створення свердловини.

Види свердловин, які можна зробити своїми руками

Самостійно можна створити свердловину, глибина якої менше 20 м, якщо не використовувати спеціальне обладнання професійного або напівпрофесійного рівня.

Глибина впливає складність робіт, оскільки слід використовувати спеціальні інструменти, маса бурильної колони стає дедалі більше, що впливає складність установки обсадної труби.

Через ці особливості проведення бурильних робіт артезіанські свердловини створюють лише фахівці з використанням спеціальної техніки. Це пов'язано з тим, що артезіанська свердловина має глибину 40-200 м. Також не роблять свердловини невеликої глибини, якщо порода – вапняк, оскільки щільність ґрунту передбачає обов'язкове використання професійних інструментів.

Таким чином, своїми руками можна зробити:

 • Свердловину на пісок;
 • Свердловину-голку, яку називають абіссинською.

Звичайна або абіссинська свердловина

Щоб відповісти на це питання, слід визначити глибину залягання води. Для цього слід проаналізувати територію або оцінити свердловини на сусідніх ділянках.

Якщо грунт пухкий, а глибина залягання води не перевищує 12 м, то можна робити абіссинську криницю. Така криниця може працювати від насоса, якщо вода знаходиться на рівні 7-8 м і вище.

Обладнання насосної групи для свердловини-голки припускають , що вода витягуватиметься з максимальної глибини – 8 м.

Якщо водоносний горизонт знаходиться на рівні 10 м, то для подачі води слід сформувати котлован на глибині 3 м для розміщення в ньому насоса.

У таких випадках для спрощення роботи, якщо рівень води глибший за 10 м, то рекомендують формувати великий діаметр свердловини, щоб там розмістити занурювальний насос.

Результати бурильних робіт

Свердловина на пісок:

 • Для робіт потрібно щонайменше 2 особи.
 • Підготовчий етап, який включає бурильні та обсадні роботи, а також прокачування обладнання може знадобитися 7 і більше днів.
 • Якщо при бурильних роботах розкривається пливуча порода, то подальші роботи проводити не варто.
 • Обов'язково потрібно фільтр та обсадна колона.
 • Експлуатаційний період 3-7 років.

Абіссінська криниця:

 • Для роботи потрібні 2 особи.
 • Підготовчий етап триває кілька днів (1-3).
 • Високий ризик не знайти водоносний шар.
 • Вища вартість матеріалів.
 • Експлуатаційний період до 7 років.

Створення абіссинської свердловини своїми руками

Для виконання робіт слід підготувати такі інструменти: хомут із блоками, бур, вантаж, сталевий хомут, штанги (з дюймовим діаметром), фільтри з наконечником конусної форми, насос.

За допомогою бура формується котлован глибиною 1,5-2 м, у якому розміщується штанга та фільтр. На трубі розміщується підбабок та циліндр з металу вагою 30 кг (баба). Хомут двоблоковий кріпиться у верхньому відділі труби. Вантаж, за допомогою блоків та троса, піднімається і з силою опускається, що сприяє розміщенню конструкції у ґрунті.

Після того, як перша штанга зайде в породу на ½, до неї за допомогою різьблення слід приєднати наступну, а блоки та підбабок перенести нагору. Після цього продовжують роботи із забиття.

При виконанні такої роботи фільтраційна сітка забивається ґрунтом, через що можна пропустити водоносний шар. Щоб цього не допустити, слід кожні 50 см фільтр очищати за допомогою промивання водою з насоса.

Дійшовши до водоносного пласта , слід забити трубу, щоб фільтр був встановлений нижче води на 0,5-1 м. Після цього відкачують воду зі свердловини до досягнення візуальної чистоти.

Буріння свердловини на пісок своїми руками

Для цього будуть потрібні такі інструменти, як желонка, бур, вежа для буріння з лебідкою, штанга, обсадна колона, насос, фільтр, лопати (підбірна та штикова), тачка.

Буріння на пісок можна реалізувати кількома способами – ударно-канатним чи шнековим.

Ударно-канатний спосіб

Основні інструменти для цього виду буріння – забивні склянки та вежа. За допомогою каната конструкцію піднімають та опускають. Склянка розрізує ґрунт і захоплює її. Якщо грунт сипкий, слід застосовувати склянки з желонкою зворотного типу.

Шнековий спосіб

Для проведення таких робіт слід викопати яму квадратної форми, з параметрами 1,5 х 1,5 х1 , 5 м. Тринога встановлюється над цією ямою. Вишка та лебідка спрощують процес підняття та спуску колони для буріння.

На дні ями слід викопати поглиблення (2 багнети), в якому встановлюється бур, які слід обертати до моменту входження рукоятки в землю. Потім конструкцію збільшують за допомогою штанги.

Колону слід діставати та очищати кожні 50 см, щоб не пропустити водоносний пласт. Ґрунт, очищений із бура, слід вивозити на тачці. Досягши водоносного шару, слід поглибити яму на 3 м, після чого очистити свердловину за допомогою жолонки.

Після цього встановлюють фільтр та обсадну колону, проводять відкачування та заміряють динамічний та статичний рівні води.

Облаштування свердловини

Щоб облаштувати свердловину слід провести такі роботи:

 • Встановити насос та трубу для підйому води.
 • Змонтувати кесон над гирлом свердловини або встановити адаптер для свердловини, щоб користуватися цілий рік системою.
 • Прокласти водопровід.
 • Підключити автоматику та гідроакумуляторний пристрій.
 • Встановити накопичувальну ємність, якщо необхідно збільшити продуктивність свердловини.

Самостійне або професійне буріння свердловини

Бурити свердловину самостійно економніше. При цьому слід розбиратися у цій сфері, щоб правильно підібрати обладнання та організувати процес роботи.

Багато умільців можуть зібрати з підручних матеріалів конструкцію для бурильних робіт, що значно зменшує витрати на весь процес. Якщо ж ви не сильно знаєтеся на такому устаткуванні, то доведеться купувати або орендувати інструмент. В результаті доведеться витратити кошти на процес буріння, а підсумковий результат може бути негативним.

Якщо припуститися при бурильних роботах, то в будь-якому випадку доведеться звертатися до фахівців, щоб вони виправляли цю помилку або починали роботу заново.

Помилки під час буріння свердловини своїми руками можуть статися через :

 • Недотримання технології бурильних робіт.
 • Попадання на пливучий ґрунт.
 • Включення у ґрунті шарів валуна, глини або галечника.
 • Можливість потрапити на сухий горизонт (наприклад, якщо було проведено раніше меліораційні роботи).

Свердловини, зроблені самостійно, можуть характеризуватись такими недоліками:

 1. Низький рівень продуктивності.
 2. Погана якість води.
 3. Невеликий термін експлуатації.
 4. Можливе коливання рівня води.
 5. Непридатність до ремонту.

Щоб отримати хорошу якість води та якісну свердловину, яка довгий час функціонуватиме, слід її розміщувати на великій глибині. Для цього найкраще звернутися до професіоналів із бурильних робіт.

Отримати консультацію з питань інженерно-геологічних, гідрогеологічних, геодезичних та інших супутніх послуг ви можете у нас:

Запитай фахівців

У цьому блозі ми ділимося знаннями, але якщо ти маєш серйозні завдання, які вимагають допомоги фахівців, повідоми. Ми спробуємо розібратися та допомогти вам.

Натискаючи кнопку, ти дозволяєш обробку персональних даних і погоджуєшся з політикою конфіденційності.

Отримати консультацію з послуг Заповніть форму і ми
направимо Вам відповідь
протягом години

Або

Зворотний дзвінок

×
Функціонал знаходиться в розробці.
Приносимо свої вибачення за часові незручності.