Зворотній дзвінок
Онлайн калькулятор

Блог - Топозйомка 1:500 (п'ятисотка)

Топозйомка 1:500 (п'ятисотка)
Топозйомка 1:500 (п'ятисотка)
Супер-менеджер
грудня 30.2019
0 Коментар
 

Компанія «Акваторія» надає часткові та комплексні послуги з геології та геодезії у Києві та інших містах України. Топографічна зйомка – невід'ємна частина послуг, яку дипломовані фахівці виконують у будь-якому масштабі за допомогою геодезичних приладів нового покоління. Найбільшою «популярністю» серед клієнтів користується топозйомка 1:500, яка потрібна проєктувальникам та оформлювачам документів із землеустрою.

У чому секрет популярності п'ятисотки

Обов'язкове використання планів топографічної зйомки М 1:500 або скорочено п'ятисотки передбачається державними нормативами, що регулюють топографо-геодезичну діяльність, коли:

 • формується геопідоснова для проєктної документації об'єктів будівництва та реконструкції;
 • готуються схеми перетинів проєктованих лінійних об'єктів з уже прокладеними трубопроводами, транспортними магістралями, енергетичними та лініями зв'язку, річками, каналами та іншими подібними спорудами;
 • після завершення будівництва перед запуском в експлуатацію або топографічною прив'язкою об'єкта на території складають виконавчі креслення;
 • розробляють плани та схеми інженерних мереж, розташованих під землею.

Досить швидко ознайомиться зі списком, щоб зрозуміти: будь-яке будівництво від розважального комплексу до дачного будиночка потребує обов'язкового плану-п'ятисотки. Додаткові геодезичні дослідження з топозйомкою того ж масштабу проводять при підведенні комунікацій, пов'язаних з газифікацією, водоканалізаційними мережами та підключенням електроустановок.

Ситуація місцевості на плані топозйомки

Ситуация местности на плане топосъемки

Щоб відобразити кожен предмет із ситуації, що склалася на земельній локації, що знімається, топографічні плани М 1:500 роблять дуже докладними. За допомогою прийнятих умовних позначень на планах обов'язково відображають такі об'єкти:

 • будівлі;
 • надземні та підземні комунікаційні мережі;
 • залізниці та автомагістралі;
 • водні об'єкти (ставки, струмки);
 • ГТС (дамби, шлюзи, канали, причали);
 • рослинність (лугові трави, чагарники, дерева);
 • інші значущі фіксації об'єкти.

На плані вказують власні назви, що є у відображуваних об'єктів. Вибір типу, кольору та розміру шрифту, що використовується для написів на плані, залежить від різновиду об'єкта, що позначається.

Правила відображення рельєфу

Горизонталями називають безперервні лінії, які проходять по точках земної поверхні, що розташовані на однаковій висоті над рівнем моря. З їхньою допомогою відображають рельєф знятої місцевості на плані п'ятисотки. Бергштрихи - рисочки, які ставляться перпендикулярно горизонталям, використовують для позначення підвищення та зниження рельєфних висот. Топографу досить швидко поглянути на горизонталі (лінії висот), щоб за їхньою густотою та формою уявити тривимірну модель зображеної місцевості.

Кожну горизонталь, граничні точки височин і поглиблень підписують, вказуючи в метрах абсолютну висоту. Кількість підписаних висот встановлюється технічним завданням на проведення топозйомки 1:500. Мінімум – п'ять підписів висотних позначок на кожному квадратному дециметрі топопланшета. Більше, якщо ключова характеристика фіксації – рельєф ділянки.

Що потрібно знати про висоту перерізу рельєфу

Різницю висот суміжних горизонталей на карті називають кроком (висотою) перерізу рельєфу, яка для планів п'ятисотки становить:

 • 0,5 м для локацій з рівнинною поверхнею, що знімається, всередині якої кути зрідка перевищують 6 градусів;
 • 1 м для локацій з пересіченим, гірським та передгірним рельєфом.

Замовнику може знадобитися крок перерізу менше 0,5 м, коли знімальні роботи проводяться на попередньо спланованій і практично повністю покритій асфальтом або бетоном місцевості. Щоб уникнути можливої ​​обробки плану, нестандартну висоту перерізу рельєфу встановлюють у техзавданні. Рельєф найбільш привабливих ділянок для замовника промальовують з особливою ретельністю і застосуванням додаткових горизонталей.

Отримати консультацію з питань інженерно-геологічних, гідрогеологічних, геодезичних та інших супутніх послуг ви можете у нас:

Запитай фахівців

У цьому блозі ми ділимося знаннями, але якщо ти маєш серйозні завдання, які вимагають допомоги фахівців, повідоми. Ми спробуємо розібратися та допомогти вам.

Натискаючи кнопку, ти дозволяєш обробку персональних даних і погоджуєшся з політикою конфіденційності.

Отримати консультацію з послуг Заповніть форму і ми
направимо Вам відповідь
протягом години

Або

Зворотний дзвінок

×
Функціонал знаходиться в розробці.
Приносимо свої вибачення за часові незручності.