Зворотній дзвінок
Онлайн калькулятор

Блог - Геодезія в Україні

Геодезія в Україні
Геодезія в Україні
контент-менеджер
грудня 6.2019
0 Коментар
 

Проблематичність сферичної форми Землі та методи математичної картографії

Геодезія та картографія – невід'ємна частина проектування та будівництва. Науки, що народилися у Стародавній Греції, досі актуальні, продовжують свій розвиток та тісно пов'язані з іншими дисциплінами. Для інженерної геодезії – карта, точніше побудова креслення, що відображає форму земної поверхні – важливе завдання.

Процес складання карт набагато складніший, ніж здається. Геодезистам доводиться «розгортати» на площині окремі сферичні частини Землі, що недосяжно без утворення розривів чи складок. Отримати плоске картографічне зображення з точністю, прийнятною потреб інженерної геодезії, дозволяють проекційні методи математичної картографії.

Дисципліна вивчає математичні методи розрахунку геодезичних сіток, з урахуванням яких вибудовуються різні карти і схематичні плани. Відображення справжнього географічного положення всіх об'єктів геодезії з мінімальним спотворенням контурів та площ – ключовий критерій карток високої якості.

Математичні картографи детально розглядають та розраховують різні види сіток та проекцій ділянок місцевості. Геодезичними називають проекції, які дозволяють вводити плоскі координати. Ці рівнокутні різновиди мають імена своїх розробників:

 • поперечно-циліндрична проекція Гауса-Крюгера;
 • конічна проекція Ламберта;
 • азимутальна проекція Руссіля.

Число зон в азимутальних і конічних проекціях досить велике, але вони не мають однаковості. Тому глобального поширення набули проекції Гаусса-Крюгера, які максимально відповідають геодезичним вимогам.

Яка інформація відображається на картах та планах

Какая информация отражается на картах и планах

Математична картографія обмежується розробкою геодезичної сітки, яка є основою побудови карт. Але карти не обмежуються позначенням об'єктів, які реально присутні на території:

 • водоймищами та елементами гідрографії;
 • різноманітністю інженерних споруд;
 • рельєфом (гори, яри);
 • рослинністю (лісові масиви).

Карти можуть відображати властивості нанесених об'єктів, а також відомості про явища та процеси, зібрані дослідницькими методами, що не належать до геодезії:

 • рослинні різновиди (листяні, хвойні, змішані);
 • типи ґрунтів;
 • кліматичні умови;
 • зміни значень магнітного відмінювання осьового меридіана;
 • адміністративно-територіальні дані.

У геодезії карта наповнюється легкорозрізними та зручними умовними позначеннями. Неприпустимість перенасичення – основна вимога до кількості та розміру знаків.

Яким має бути відображення геодезії ділянки, що знімається

Каким должно быть отображение геодезии снимаемого участка

Картографічну інформацію для відображення та спосіб подачі вибирають з урахуванням:

 • масштабу зображення геодезії ділянки;
 • цільового призначення геодезичних документів

Зайві деталі, малозначущі для цих питань, можуть засмічити і ускладнити прочитання карти. Тому об'єкти, зображеннями яких буде представлена ​​геодезія ділянки, узгоджують у процесі затвердження технічного завдання щодо виконавчої кадастрової чи топографічної зйомки.

Для позначення предметів ситуації на карті в геодезії передбачено три типи умовних знаків: контурні, лінійні та точкові. Контурні знаки або полігони застосовують у великомасштабній зйомці геодезії ділянки для відображення більшості об'єктів. Цей тип позначень максимально точно передає геометричні характеристики предметів ситуації (форму будівлі, ширину річки, контур кордонів населеного пункту).

Надто дрібні для вибраного масштабу зйомки об'єкти, які не можна відобразити справжнім контуром, позначають у геодезії лініями та точками. Ці знаки називають позамасштабними. При нанесенні на карту вони повинні максимально збігатися з центром об'єкта, що відображається. Наприклад, лінія швидкісної автомагістралі, викреслена на підставі геодезичної зйомки, повинна відповідати положенню дорожньої осі в натурі.

Геодезичні написи

У геодезії написи пояснюють відображену картографічну інформацію та можуть вважатися умовним знаком. Тому важливим є формат, шрифт, колір та інші параметри написів, які підпорядковуються відповідним вимогам. Написи повідомляють назву, якісні та кількісні властивості об'єкта геодезії:

 • придатність водних шляхів для судноплавства;
 • чисельність населення;
 • адміністративно-територіальний поділ.

Сучасна геодезія – це велика та точна наукова галузь, яка вирішує глобальні завдання практичної та теоретичної спрямованості. Геодезичні роботи актуальні, стандартизовані та контролюються Держслужбою України з питань геодезії, картографії та земельного кадастру.

Інженерна геодезія – один із основних напрямків галузі, що вивчає методи робіт, що виконуються в рамках геодезичних вишукувань для будівництва, проектування та експлуатації всіх видів споруд. Вчені геодезисти охоплюють широкий спектр питань: від будівельних завдань до нанесення на карту морів та островів.

Компанія «Акваторія» пропонує комплекс послуг з інженерних досліджень для будівництва в Україні. З нами всі можливості геодезії та картографії працюватимуть на вашу користь.

Отримати консультацію з питань інженерно-геологічних, гідрогеологічних, геодезичних та інших супутніх послуг ви можете у нас:

Запитай фахівців

У цьому блозі ми ділимося знаннями, але якщо ти маєш серйозні завдання, які вимагають допомоги фахівців, повідоми. Ми спробуємо розібратися та допомогти вам.

Натискаючи кнопку, ти дозволяєш обробку персональних даних і погоджуєшся з політикою конфіденційності.

Отримати консультацію з послуг Заповніть форму і ми
направимо Вам відповідь
протягом години

Або

Зворотний дзвінок

×
Функціонал знаходиться в розробці.
Приносимо свої вибачення за часові незручності.