Зворотній дзвінок
Онлайн калькулятор

Блог - Інженерна геологія України

Інженерна геологія України
Інженерна геологія України
Супер-менеджер
грудня 16.2019
0 Коментар
 Процеси, які відбувалися на Землі мільярди років тому, принесли Україні зручне географічне розташування і м'які кліматичні умови.

Наскільки вивчена геологія України

Україна - одна з найбільших країн Європи, площа якої перевищує півмільйона квадратних кілометрів і обмежується схилом Воронезького масиву на південному заході, Карпатської і Донецької складчастими областями на заході і сході. Систематичні дослідження, що тривають понад ста років, дозволили детально вивчити геологію України. Державні і приватні архіви геологічних підприємств зберігають безліч фактичних даних, зібраних в процесі геологорозвідки з бурінням свердловин різного призначення:

 • опорні;
 • структурні;
 • параметричні;
 • пошуково-розвідувальні;
 • гідрогеологічні;
 • спеціальні;
 • інженерно-геологічні;
 • експлуатаційні.

Геологічну інформацію, отриману методом буріння, значно розширюють результати обробки матеріалів геодезичних досліджень, включаючи:

 • сейсмічну розвідку;
 • вимірювання геофізичних параметрів поля тяжіння Землі;
 • електричне зондування і профілювання складних ділянок;
 • різновиди каротажу - методи докладного геофізичного вивчення шурфів.

Підприємства, що займаються інженерними та іншими аспектами геології, спираються у своїй поточній діяльності на колосальний обсяг звітів та картографічного матеріалу, створений різними організаціями, які вивчають геологічні питання в теоретичних або практичних цілях.

Де беруть дані з інженерної геології України

Где берут данные по инженерной геологии Украины

З радянських часів до сьогоднішнього дня територія нашої країни залишається в повному обсязі покритою спеціальною загальнодержавною інженерно-геологічною зйомкою. Загальна картина інженерної геології країни і районування по схожості інженерно-геологічних умов грунтувалися на великих обсягах матеріалів вишукувань, проведених для потреб конкретного будівництва або аргументації технічних рішень в різних галузях економіки.

Сфера інженерної геології відрізняється різноманітністю дослідницьких робіт з великою кількістю специфічних напрямків:

 • будівництво доріг, цивільних, промислових і таких гідротехнічних споруд як греблі, дамби, канали, або водосховища;
 • проектування об'єктів зрошення в посушливих районах;
 • вивчення районів експлуатованих родовищ корисних копалин і закарстованих територій (карст - утворення пустот в гірських породах карбонатних, гіпсових та інших нестійких складів під впливом води);
 • вишукування в районах з високим ризиком виникнення інтенсивних зсувних процесів або підтоплення.

Для отримання інженерно-геологічної інформації використовують окремі і комплексні методи, що включають рекогносцировку, геологорозвідку, топографічну зйомку.

Нерівномірність вивченості геології України

В цілому геологія країни вивчена в достатньому обсязі, чого не можна сказати про регіони, досліджених з різним рівнем деталізації. На відміну від маловивченої північної частині країни. Південні території, Прикарпатті, Донбас і Дніпровсько-Донецька западина відносяться до ретельно обстежених районів. Тобто багатші на корисні копалини, з розвиненою промисловістю і щільною заселеністю.

Глибини, до яких була досліджена геологія, також властива районна варіативність. Максимум, майже в шість кілометрів, досягнутий на окремих ділянках Дніпровсько-Донецької западини, перспективних в плані нафто- або газоносності.

Геологічне районування

Геологическое районирование

Карта четвертичных отложений Киево-Святошинского района.

Багато країн застосовують інженерно-геологічну систематизацію, щоб виділити ключові властивості локальної геології і згрупувати за ним схожі території. Систематизація дозволяє виробити загальну методику організації геологічних вишукувань і тим самим, полегшити вирішення інженерно-геологічних проблем. Класифікація геології земель України проводилась за двома ключовими критеріями:

 1. Віднесення геології території до одного з основних геоструктурного (тектонічних) утворень для подальшого виділення за цією ознакою інженерно-геологічних регіонів.
 2. Віднесення місцевості до певного регіону по геоморфологічній будові з урахуванням закономірності географічного поширення форм рельєфу.

Для визначення класифікаційної приналежності геології регіону в якості другорядних критеріїв розглядалися:

 • умови залягання і петрографічний склад переважаючих грунтів;
 • потужність грунтового профілю;
 • інтенсивність інженерно-геологічних процесів;
 • гідрогеологічні умови;
 • таксономічна категорія.

Геологічна класифікація дозволяє виділити регіони з ясновираженою індивідуальністю.

Отримати консультацію з питань інженерно-геологічних, гідрогеологічних, геодезичних та інших супутніх послуг ви можете у нас:

Запитай фахівців

У цьому блозі ми ділимося знаннями, але якщо ти маєш серйозні завдання, які вимагають допомоги фахівців, повідоми. Ми спробуємо розібратися та допомогти вам.

Натискаючи кнопку, ти дозволяєш обробку персональних даних і погоджуєшся з політикою конфіденційності.

Отримати консультацію з послуг Заповніть форму і ми
направимо Вам відповідь
протягом години

Або

Зворотний дзвінок

×
Функціонал знаходиться в розробці.
Приносимо свої вибачення за часові незручності.