Перш за все, варто нагадати, що територія Швеції з суворим мокрим кліматом практично немає запасів викопного палива. Найближчим часом ця країна планує повністю перейти на альтернативну енергетику, яка використовує тепло землі, енергію води, вітру і сонячних променів. У форматі спільного проекту офіційного сайту Швеції Sweden.ru і громадського ЗМІ про культуру і суспільство COLTA.ru були проаналізовані поточні позиції розвитку шведської геотермальної енергетики.
На сьогоднішній момент Швеція лідирує в Євросоюзі за темпами розвитку відновлюваної енергетики, займає друге місце в світі по використанню теплових насосів. За минулий рік більше 50% електрики вироблено на гідроелектростанціях, у вітропарку і за допомогою переробки відходів. Тепло активно видобувається з надр Землі за допомогою геотермальних систем. На зміну добре розвиненій ядерній енергетиці приходять нові технології. На початку 2017р. в Швеції було 6,5 ГВт вітротурбін (10% виробництва електрики), а до 2040 року ця країна передбачає повну відмову від викопного палива.
Турбота про природу і економія – два в одному
У Швеції є особлива еко-культура, її жителі намагаються не купувати зайвий одяг і техніку, люблять використовувати вживані меблі, щоб не стимулювати попит на неекологічних товари і не створювати перевиробництво. Промислові компанії постійно удосконалюють виробництво, зменшують викиди і знижують споживання тепла і енергії.
Шведський уряд інвестував більше 400млн. крон в розробки, що стосуються охорони навколишнього середовища. Про екологію думають всі споживачі, так як їм доводиться вносити вуглецевий податок – підприємства сплачують збір за кожен кілограм спалюваного викопного палива і викид в атмосферу, а приватники вносять податок у вартості бензину за згоряння СО2. При цьому спалювати біопаливо і отримувати поновлювану природну енергію можна безкоштовно.
Раціональне тепло
Крім отримання електрики, одержуваного від вітру і сонця, холодний клімат країни змушує людей думати про обігрів. І для цих цілей в основному використовується два джерела: енергія біомаси (переробка побутових відходів і залишків лісового господарства), а також геотермальна енергія.
Багато міст досі використовують для муніципальних потреб тепло з сміттєпереробних заводів, за що отримують жорстку критику екологів. І в той же час житловий сектор активно застосовує теплові насоси, подібні зворотнім холодильникам, і транспортують тепло від джерел з низькими температурними показниками.
Професор Томас Йоханссон з Лундського університету, в минулому – директор напряму «Енергетика та клімат» Програми розвитку ООН підтверджує активне використання біомаси та тепла землі в енергетиці Швеції, бачить в цьому перспективи екологічно безпечного і раціонально обгрунтованого опалення та водопостачання.
Стратегія відходу від викопного палива зробила Швецію лідером ЄС в галузі відновлюваної енергії. І якщо весь Євросоюз планує до 2030р. досягти 27% виробництва відновлюваної енергії, то мета Швеції – 50%. А ще через 15 років, до 2045г. ця країна планує стати кліматично нейтральною, звівши викид парникових газів до нуля.
Цікаві факти:
- У 1967р Швеція першою в світі створила Управління з охорони навколишнього середовища, а в 1972 р стала організатором конференції ООН, на якій був створений провідний орган по екології ЮНЕП.
- Більше 50% всіх домогосподарств Стокгольма, в якому проживає 1 240 тис. людей, застосовує теплові насоси для опалення та водопостачання;
- Кожен з 20 муніципалітетів має представника-радника з енергетичних питань, який консультує з приводу низького енергоспоживання, переходу на екологічні та ефективні опалювальні системи, використання геотермальної енергії.
- Популярним став розвиток «пасивних будинків», які в повній мірі покривають свої потреби в електриці і теплі за допомогою поновлюваних джерел.
- Розвиток в Швеції геотермальної енергетики пов’язано і з великим територіальним розкидом об’єктів поставки тепла, знаходженням споживачів на різних островах і у віддалених місцях, прокладка тепло-трубопроводів до яких не є рентабельною.
Швеція довго йшла до цивілізованого способу видобутку тепла і енергії, сьогодні вона пишається рівнем життя населення, дбає про екологію і є високорозвиненою в економічному плані країною. Україні далеко до цих показників, але на сьогоднішній день ми можемо використовувати вже готові рішення в сфері геотермальної енергетики, перевірені і доступні, отримувати ефективне і безпечне тепло з надр землі в своєму окремому будинку, без очікування того часу, коли вся країна перейде на альтернативну енергетику .
Отримати консультацію з питань проектування, буріння свердловин та монтажу теплових насосів ви можете у нас;
У цьому блозі ми ділимося знаннями, але якщо ти маєш серйозні завдання, які вимагають допомоги фахівців, повідоми. Ми спробуємо розібратися та допомогти вам.