Сьогодні багато садівників і городників, фермерів і власників польових угідь використовують окрім ручного поливання такі способи зрошення, як дощування, краплинний полив у Києві та Україні, а також внутрішньоґрунтовий.
Схема крапельної системи поливу.
Дощування застосовується у разі, коли потрібно виконати полив газону, квітів чи рослин. Цей спосіб здійснюється з верхньої частини, для чого використовується шланг, що приєднується до розпилювача. Через нього подається вода і під натиском відбувається розбризкування. За цим принципом діє весь механізм професійної поливальної системи в автоматичному режимі.
Внутрішньоґрунтовий полив використовується для зрошення садових великого типу насаджень та огорож. У процесі використовують спеціальні труби або шланги.
У зрошенні дерев, окремих чагарників або підвісок великою популярністю користується невелика зрошувальна система або краплинний полив. Його застосовують як у теплицях, на городах та в садах і вважають одним із найкращих методів. Краплинний полив малини, включаючи краплинний полив виноградника, має низку переваг. Зокрема, подача води проводиться безпосередньо в кореневу зону рослин, які вбирають її та використовують.
Слід зазначити, що цей спосіб поливу проводиться в спекотні дні і перевага в тому, що виключається попадання на листя води. У свою чергу цей факт не допускає ризиків від сонячних опіків та інших неприємних явищ.
Краплинний полив для полуниці, кавунів та практично всіх рослин – зручна, ефективна та вигідна система поливу присадибної ділянки, теплиць, городу. Вона здійснюється автоматично без особливих трудовитрат. Її краще зробити своїми руками на відміну придбання готової, оскільки це дозволяє економити бюджет сім’ї чи фермерського підприємства. Ідеальним варіантом буде звернення до фахівців компанії «Акваторія». Такі роботи, як правило, краще проводити до початку весняних посівів, або за потреби в будь-який зручний час. Попередньо складається план та проводиться планування на ділянці.
Планування
Приклад схеми внутрішньоґрунтового поливу своїми руками
Креслення схеми ділянки із зазначенням місця, що особливо потребує, для зрошення рослин або грядок.
Планування, вказівка у схемі розташування трубопроводів, крапельних шланг, крапельниць, що окремо встановлюються та розміщення запірної арматури.
Розмітка місць з’єднання труб, що потрібне для розрахунку за кількістю з’єднувачів, кранів, заглушок та іншого кріплення. Як сполучні елементи застосовуються трійники, старт-конектори, які встановлюють у трубопровід безпосередньо.
Вибір необхідного обладнання за типом, потужністю, популярністю бренду, що відбивається на вартості всієї крапельної системи поливу.
Фахівцями рекомендується вибирати пластикові водопровідні труби, вартість яких дешевша, характерна легкість в установці та відсутність корозійних процесів. До переваг виробів відноситься те, що відсутні в них обмеження подачі разом з водою розчинених добрив.
За відсутності магістрального водопроводу необхідно використовувати ємність для води, яку необхідно встановлювати близько двох метрів на височині. Воду в ній слід укривати від дії сонячних променів.
Шланги, труби можна підвішувати на опори, закопувати в ґрунт або укладати на землю. Якщо передбачається заглиблення трубопроводу, вироби підбираються для використання з товстими, міцними стінками.
Скоротити забруднення крапельних систем, зокрема, шлангів та крапельниць допоможуть фільтри тонкого очищення.
Для отримання повної автоматизованої системи крапельного зрошення слід використовувати електричні контролери з живленням, що працюють від автономної батареї.
Виконувати монтаж обладнання та всіх комплектуючих можна після того, як сформовано схему городу, теплиці або присадибної ділянки. Для першого поливу проводиться попередньо промивання системи. З цією метою знімаються кінцеві заглушки, потім запускається вода. Очищення виконується доти, доки повністю не з’явиться чиста вода. У процесі експлуатації крапельної системи поливу регулярно слід проводити очищення фільтрів. Якщо у власників відсутня можливість постійно бути присутньою на присадибній ділянці, можна скористатися одним із варіантів схеми поливу, вельми доступним засобами та облаштуванням. Він відмінно підходить за бажання створити краплинний полив малини, краплинний полив для троянд та інших рослин.
Поливальна система своїми руками
Вирву і накопичувач можна спорудити з каністр з відрізним верхом або пластикових ємностей. Після цього власноруч збирається вся система.
Схема системи крапельного поливу власноруч. Основні комплектуючі системи.
Накопичувальна ємність встановлюється за допомогою ізоленти, клейкої стрічки з прикріпленням до дерев’яної планки, а на протилежний її кінець необхідно встановити противагу. Вирва з приєднаною до неї поливальною трубою закріплюється також на основу.
В ємність надходить вода з бочки, після наповнення якої центр ваги накопичувача зміщується до моменту, коли не перевищується під вагою рідини противагу. Потім накопичувач перекидається, і вода надходить у трубу за допомогою лійки, а потім вона виливається у город через отвір. При повному спустошенні накопичувач повертається у вихідне положення для подальшого наповнення водою. Об’єм рідини, що надходить, можна за допомогою вентиля регулювати.
Щоб ємність та противагу правильно функціонували, необхідно скоординувати їхню роботу. Ідеальним становищем противаги буде здатність долати порожню ємність, а наповнена водою ємність змогла здолати його.
Для більш автоматизованого способу достатньо придбати стандартну систему, яка вмикає в певний час насос. У цьому випадку слід налагодити її, щоб потрапити на всі рослини води. З цією метою використовується шланг, в якому проколюють дірки шилом з відстанню до 35 см. Вони робляться зліва направо та зверху вниз для попередження засмічень у шлангу. Потім його приєднують до насоса, і додатково підкладаються дошки, щоб уникнути попадання землі з городу в зазори. Виконати якісно краплинний полив лохини, інших рослин можна, якщо знати потужність насоса, яким визначається необхідний час.
Схема автоматичної системи поливу
Краплинний полив в Україні за допомогою автоматичної системи
Власники присадибних ділянок сьогодні все більше віддають перевагу автоматичній системі поливу рослин будь-якого виду. Вона дозволяє поливати практично всі насадження в оптимальному регулярному режимі. Наявність у широкому асортименті матеріалів та комплектуючих дозволяє здійснювати якісний полив невеликих ділянок, городів та значних площ, включаючи стадіони, паркові зони та навіть поля для гольфу.
Автоматична система керується за допомогою пристрою, що підбирає оптимальний поливальний режим із оснащенням датчиками вологості ґрунту, повітря, дощу та невеликих метеорологічних станцій. Завдяки високотехнологічному оснащенню суттєво скорочується витрата води порівняно з простими пристроями. Важливо, що попри переваги, автоматичні системи коштують досить дорого.
Норми поливу
Отримання високих урожаїв передбачає дотримання правильності поливу рослин:
Приклад системи поливу своїми руками з використанням крапельниць. Можна використовувати як готові шланги, так і виготовити їх із крапельниць.
Полив виконуйте рясний, але рідше. Часте зрошення у посушливий час може зашкодити рослинам. Причина в тому, що вода до основних кореневих систем не надходить, а на поверхні може утворюватися суха кірка, що сприяє випаровуванням води і перешкоджає повноцінному диханню грунтів.
Для повноцінного забезпечення водою основних кореневих мас на глибинах 15-25 см необхідно виливати до 20 літрів води на 1 м².
Для газонів поливи можна виконувати рідше, тому що кореневі системи рослин розташовуються приблизно на 10-15 см завглибшки.
На норми поливу впливає механічний склад ґрунтів. Часті поливи потрібні для легких ґрунтів, але з помірною витратою води.
Не рекомендується поливати рослини водою, температура якої нижче 10 градусів. Вони можуть ослабнути. Тому не бажано використовувати для поливу рослин на газонах та земельних ділянках воду прямо із свердловин, колодязів. Для поливу застосовують воду з температурою, наближеною до температури землі або трохи нижче. Така вода повинна бути в 200-літрових накопичувачах або більших за обсягом, що залежить від запланованої для поливу площі. У баках або ємностях вода прогрівається до потрібних температур. За наявності на ділянці системи автоматичного поливу вода викидається з неї під тиском і в процесі розбризкування з великою швидкістю досягає потрібної температури.
Правильна організація поливальних норм та часу забезпечить отримання кращих урожаїв. Наприклад, для проникнення води в кореневу систему недостатньо просто змочити грунтову поверхню. А швидше за глинистий висихає піщаний грунт, тому для нього знадобиться більш частий полив. Щоб визначити вологість землі на ділянці, слід перевірити ґрунт на 25 см глибини. У разі сухості у землі потрібно виконати терміново полив. Title: краплинний полив в Україні грамотно облаштують на вашій ділянці спеціалісти компанії «Акваторія»
Отримати консультацію з питань проектування, буріння, облаштування, ремонту та дезінфекції водяних свердловин ви можете у нас.
У цьому блозі ми ділимося знаннями, але якщо ти маєш серйозні завдання, які вимагають допомоги фахівців, повідоми. Ми спробуємо розібратися та допомогти вам.