Тампонаж називають процедури, які проводяться бурильниками для захисту підземних вод від можливих хімічних або біологічних заражень, одержуваних в результаті порушення конструкції або забруднення свердловин. Тампонаж виконується у вигляді цементування свердловин з метою роз’єднання водоносного шару. Затрубний простір між обсадної колоною і колодязем цементується з використанням густих глинистих розчинів, рідких пластифікаторів, бетоніта, цементу, піску, висококоллоідной глини.
Технологія тампонування свердловини
У процесі роботи в свердловинний колодязь закачується спеціальний розчин, зміцнюючий стовбур і відтинає змішування сусідніх водних горизонтів. Також підземні води захищаються від забруднень з поверхні. Основою заливальної суміші стає портландцемент з добавкою пластифікаторів, глини, піску, гравію. Суміш залишається рідкою і легко закачується насосом по заливальної трубі, заповнюючи всі порожнини і зазори. Далі вона твердне і стає монолітним водонепроникним тампоном, який не бере участі в русі пластів. В результаті тампонажу розчин заповнює порожнечі труб між стіною і колонкою. При необхідності і відповідних умовах можна проводити тампонаж за допомогою глиняного стовпа, який забивають в свердловину колонковим снарядом.
Для того, щоб визначити можливість і доцільність виконання тампонажу на вашій ділянці в Києві, Київській області та по всій Україні зверніться до фахівців компанії Акваторія, вони оцінять реальну ситуацію на об’єкті, зможуть попередньо розрахувати витрати на проведення необхідних робіт.
Тампонаж для захисту від бактерій і хімікатів
Різні патогенні організми і хімія з полів – нітрати, пестициди проникають в підземні води, поширюючись не тільки по верхньому пласту, а проникаючи всередину, досягаючи нижніх частин водоносного горизонту. Чим глибше свердловина, тим менше шкідливих речовин викачує користувач, але захищаючи її за допомогою тампонажу, можна повністю позбутися від бактерій і хімії, що надходять з поверхні, споживаючи чисту і придатну для пиття воду.
Санітарний тампонаж артезіанських свердловин – відсікання різних водоносних горизонтів
Бактерії, які не можуть пробратися через непроникний шар, запросто заражають воду через свердловинний колодязь, оскільки вода в нього зливається з різних водних пластів, вступаючи в колодцец між стіною свердловини і обсадної трубою. Після буріння свердловини і монтажу фільтрів водонепроникний шар повинен закриватися за допомогою тампонажу. Якщо водоносний горизонт один – висота тампонування становить 4-5 метрів. Поки умовно заражена вода з поверхні опуститься до дна свердловини, патогени загинуть, а хімікати відфільтрують природним шляхом. Крім того, тампонаж підсилює водонепроникний шар завдяки розширенню складових речовин в процесі намокання.
Тампонаж свердловин з обсадними трубами
Оскільки конструктивні елементи артезіанських колодязів з часом приходять в непридатність, свердловина перестає віддавати високий дебіт чистої води, необхідно провести аналіз її стану і вирішити питання про можливість подальшого використання і доцільності проведення тампонування. Якщо свердловина експлуатувалася неправильно або труби, деформуючись, забруднюють воду, яка призначена для пиття або використання в будинку, водоносний шар змішується з брудом і стає непридатним для використання. У такому випадку фахівці можуть порекомендувати провести тампонаж. Він виконується на висоту знаходження самого нижнього шару води, свердловина дезінфікується, відновлюється нормальний приплив і конструкція стає придатною для подальшого використання.
Отримати консультацію з питань інженерно-геологічних, гідрогеологічних, геодезичних та інших супутніх послуг ви можете у нас:
У цьому блозі ми ділимося знаннями, але якщо ти маєш серйозні завдання, які вимагають допомоги фахівців, повідоми. Ми спробуємо розібратися та допомогти вам.