Вивчення ослаблених ґрунтів
Викопування з карти формацій гірських порід України
На більшій частині території України розвинені такі ослаблені ґрунти, як лесові та лісоподібні породи, торфи, техногенні ґрунти, заплавні тераси та ін. Русло річки з часом змінюється, тому заплавна частина постійно рухається, утворюються надзаплавні тераси різного рівня, складені алювіальними опадами переважно піщаного складу.
Між двома річковими долинами утворюється так зване міжріччя. Фактично це теж долина, але складена породами іншого генетичного, літологічного складу. Інженерні дослідження в основному проводяться в межах таких долин, складених здебільшого суглинками, глинистими опадами та супісками елювіально-делювіального походження.
Вивчення глинистих опадів
Суглинками та супесями називають проміжні породи між пісками та глинами залежно від їх відсоткового вмісту. Також у їх складі є пилуваті частинки. Чисто глинисті грунти за певних умов є не поганими для будівництва, що володіють достатньою в’язкістю, утвореною водою, що міститься в порах.
Суглинисті ґрунти
Інженерно-геологічні дослідження по таких грунтах проводяться, щоб визначити їх фізико-механічні властивості, необхідні для проектування будівель і споруд. Глинисті породи і суглинки відносяться до ослаблених грунтів з тієї причини, що через воду, що міститься в порах, вони при замерзанні в зимових умовах різко збільшують свій обсяг. Цей процес називається спучуванням. Внаслідок чого деякі частини будівель і споруд починають підніматися, інші природно – опускаються. Починаються деформуватися, перекошуватись стіни, вікна. Щоб боротися з цим, зазвичай фундамент поглиблюють нижче за максимальну глибину промерзання таких грунтів взимку.
У зимових умовах при негативній температурі найбільш сильно пучинисті властивості виявляються в пилуватих глинах, суглинках і супесях з найбільш пластичною консистенцією. Зволоження, розм’якшення таких ґрунтів відбувається через неглибоке залягання ґрунтових вод. Слабкі пучинисті властивості виявляються у пилуватих і дрібнозернистих пісків, супісків, тугопластичних суглинків та глин.
Під час проектування та будівництва потрібно врахувати, що глинисті опади добре стискаються під навантаженнями і це відбувається протягом тривалого часу. Будівля вже збудована, але вона поступово може продовжувати просідати. І це великою мірою залежить від вологості. Наприклад, сухі суглинки та глинисті опади навпаки здатні витримати значні навантаження.
Небезпечні природні процеси – просідання ґрунтів
Коли проводяться інженерні дослідження, ціна залежить від важливості об’єкта, поверховості будівлі, гірничо-геологічних умов, віддаленості об’єкта, наявності під’їзних шляхів. Під гірничо-геологічними умовами мається на увазі як складно геологічне і гидрогеологическое будова, наскільки тверді породи буріння. Якщо геологічні умови складні – потрібно ретельніше описувати різні геологічні верстви, розділяти більше інженерно-геологічних елементів, прогнозувати розвиток інженерно-геологічних процесів. Можливо, доведеться бурити більше свердловин і на більшу глибину. Може виникнути потреба у проведенні спеціальних гидрогеологических, геофізичних досліджень.
Коли шари неоднорідні, різний літологічний склад порід – будівельні властивості ґрунтів можуть значно погіршуватись. Наприклад, коли прошарки глин чергуються з прошарками пісків. Це звані стрічкові сезонні глини (взимку накопичуються глини, влітку – піски). Такі грунти швидко розріджуються і мають ослаблені будівельні властивості.
Також ослабленими властивостями володіють породи з прошарками торфу, техногенні ґрунти (будівельне сміття). Під час будівельних робіт намагаються розчистити такі прошарки (якщо вони не є значними), або їх зміцнити за допомогою спеціальних інженерно-технічних заходів.
Будівельні ґрунти
Техногенні ґрунти утворилися внаслідок антропогенної діяльності людей. Наприклад, в результаті відпрацювання кар’єрів розкривні породи переміщуються – утворюються відвали. Іноді такими породами підсипають дороги. Також техногенні ґрунти можуть утворитися після будівельних робіт через складування шлаків заводів, відвалів шахт.
Будівельні властивості суглинків та супісків значною мірою залежать від вмісту глинистої складової. З її збільшенням збільшуються і здатність ґрунту до спучування. Тому найскладнішими для будівництва є глинисті ґрунти через непередбачувану зміну їх фізико-механічних властивостей.
Нині широко розвинені такі складні будівництва ґрунти, як техногенні. Все більше і більше забруднюються ґрунтові води та ґрунт.
Отримати консультацію з питань інженерно-геологічних, гідрогеологічних, геодезичних та інших супутніх послуг Ви можете у нас.
У цьому блозі ми ділимося знаннями, але якщо ти маєш серйозні завдання, які вимагають допомоги фахівців, повідоми. Ми спробуємо розібратися та допомогти вам.