
Геоморфологічні відмінності регіонів важливі для планування інженерних заходів
Зовнішність і глибинну будову геології різних регіонів України визначаються нескінченною різноманітністю фізико-географічних і природних факторів. Це наділяє геологію кожної окремої області унікальними характеристиками сприятливими або ризикованими для будівництва та інших видів діяльності. Інтерес інженерної геології зосереджується на факторах, які враховуються в плануванні різних проектів:
- нерівності земної поверхні (геоморфологічна будова досліджуваної області);
- активність екзогенних (зовнішніх) геологічних процесів;
- закономірності розміщення структурних форм в земній корі;
- будову і склад осадових порід;
- кліматичні умови;
- характеристики і гідрологічний режим водних об’єктів.
Опис і класифікація форм рельєфу
Будова геології, особливо стійкість гірських порід до впливу екзогенних процесів, що прагнуть порушити цілісність поверхні землі, грають головну роль в розвитку унікальних рис рельєфу. Домінуючий рівнинний рельєф, що займає близько 90% території України, вкрай рідко входить в число факторів, що ускладнюють різні види наземного і підземного будівництва. Проте, рівнинні умови не однакові. Відмінності важливі для інженерної геології зумовили виділення декількох геоморфологічних регіонів:
- Донецький кряж.
- Низовини: Придніпровська, Причорноморська.
- Українські Карпати та Полісся.
- Плити: Средньоруська, Приазовська, Волино-Подільська, Придніпровська.
Кожній області властиві інженерні та геологічні особливості. У рівнинній низинній місцевості геологія для будівництва має важливу перевагу. Такий рельєф дозволяє зводити об’єкти без тривалих інженерних вишукувань, які потребують серйозних капіталовкладень. Виняток – найнижчі ділянки, схильні до ризику заболочування.
Плоска місцевість ускладнює будівництво гідротехнічних споруд, яке спрощує гірський рельєф за рахунок використання природних форм земної поверхні для інженерного регулювання річкового стоку. Але зведення будівель вимагає ретельного планування, а будівництво транспортних магістралей ускладнюється численними мостами, тунелями і необхідністю вписувати дорожні траси в рельєф, що збільшує їх протяжність.
Вплив сучасних геологічних процесів

Характерні риси інженерної геології окремих регіонів визначають сучасні геологічні процеси, серед яких найбільш важливі:
- Зсуви (великі масиви ґрунту, ковзаючі вниз по схилах). Правобережжя Києва ускладнено зсувами, характерними для річкових долин, передгір’я, горбистих рельєфів і крутих схилів.
- Ґрунтова ерозія – руйнування легкорозмивних порід вітрами і поверхневими стоками з утворенням мережі ярів і балок.
- Карст – порушення цілісності і винос грунтових масивів з місць залягання потоком підземних вод. Явище поширене в областях з геологією багатою на карбонатні породи. Ризик небезпеки вимагає безперервного контролю, особливо в мегаполісах, де латентні витоки з водопровідних і каналізаційних мереж збільшують ймовірність утворення карстових воронок і провалів в місцях, не викликали побоювань в рамках попередніх інженерно-геологічних вишукувань.
- Переробка берегів (берегова ерозія) природних і штучних водних об’єктів впливає на форму узбережжя. Особливо сильно це помітно на великих річках, де руйнівна діяльність рівневих коливань і руслових течій доповнюється хвильової активністю. Тому інженерно-геологічні вишукування в Києві, в районі Дніпра враховують фактори, які формують прибережну лінію.
- Селеві потоки – тимчасові руйнівні водні потоки, викликані рясними дощами або таненням снігу, насичені мінеральними частинками, брудом і уламками гірських порід. Найбільш привертають увагу інженерної геології в гористих регіонах, де висока ймовірність стихійних лих з трагічними наслідками.
Території, геологія яких ускладнена навіть одним вищевказаним фактором, вимагають глибокого дослідження грунту, що передує будь-яким інженерним починанням.
Літологічна складова умов геології
Там, де відсутні інтенсивні екзогенні процеси, що ускладнюють геологію, лідируючі позиції займає літологічний склад грунтів. Цей фактор, про який судять за результатами геологорозвідки з бурінням свердловин, визначає позитивні і негативні умови регіону для будівництва.
- Головна перевага скельних грунтів – надійність для підстави будівель. Але коли справа стосується попередніх інженерних вишукувань для будівництва, висока міцність стає недоліком геології. Тому, розробляючи будівельні проекти в областях домінування скельних грунтів, що складаються з кристалічних (граніт, кварцит, діорит) або ущільнених осадових (доломіт, твердий вапняк) порід, прагнуть максимально вписати споруди в природні форми рельєфу.
- Якщо геологія свердловин – пухкі осадові грунти (пісок, супіски, глина, крейдово-мергельні відкладення), літологія регіону вимагає точних розрахунків фундаментів, щоб запобігти нерівномірне осідання будівель, що призводить до втрати стійкості і деформацій. Але ці ж умови геології сприятливі для проведення планування, земляних робіт та благоустрою.
Відомостей про рельєф, клімат і геології свердловин недостатньо для об’єктивної оцінки переваг і недоліків регіону для будівництва. Остаточний висновок повинен враховувати завдання, які стоять перед інженерно-будівельними проектами.
Отримати консультацію з питань інженерно-геологічних, гідрогеологічних, геодезичних та інших супутніх послуг ви можете у нас: :
У цьому блозі ми ділимося знаннями, але якщо ти маєш серйозні завдання, які вимагають допомоги фахівців, повідоми. Ми спробуємо розібратися та допомогти вам.