Грунтознавство – турбота професіоналів
Перукар, укладає волосся клієнтів в салоні краси, не цікавиться характеристиками ґрунтів під фундаментом будівлі. Люди, які користуються метро не замислюються про те, як закріплюється грунт в тунелі. Але геологи, проектанти та екологи пам’ятають кожну цифру, пов’язану з характеристиками ґрунтів. Досвідчений геолог навіть за назвою місця може видати вичерпний потік інформації з описом грунтів, з яких складний розріз і модуль деформації конкретного шару.
Про пісок в будівництві
Вираз з євангельської притчі про будівництво замку на піску можна перевести на мову геології. Тоді відома фраза зазвучить так: «Збудувати довговічне будівлю на грунтах, які не витримують необхідне навантаження – неможливо». Проте, пісок використовують практично у всіх будівельних роботах.
Дрібнозернисті різновиди включають до складу цементних і бетонних розчинів, а грубозернисті використовують в штукатурних роботах. Навіть основу для пожежонебезпечних нафтових резервуарів готують зі спеціально відібраних фракцій піску.
Як отримати характеристики грунтів під інженерні вишукування для будівництва
Щоб отримати властивості ґрунтів у цифрових показниках використовують:
- матеріали із архівів;
- лабораторні дослідження ґрунту;
- випробування у польових умовах.
Гранична подробиця інформації залежить від сфери застосування. Дані для передпроектних робіт знаходять у фондах, архівах та спеціалізованій літературі.
Для проектних розрахунків необхідні цифрові показники зразків, відібраних у межах території об’єкта, що будується, і встановлених у процесі лабораторних досліджень ґрунту. Щоб досвідченим шляхом отримати точні цифри, витягнутий з надр землі ґрунт обережно та ретельно пакують. Після доставки в лабораторію зразки зважують, ріжуть, тиснуть, розтирають, замочують, висушують, встановлюють хімічні та гранулометричні складові.
Складні будівельні роботи вимагають високоточних цифр, які гарантують дослідження ґрунту у природному середовищі.
Натуральні і штучні ґрунти
Коли природні властивості ґрунтів не дотягують до пропонованих вимог, їх удосконалюють методами сілікатізаціі, трамбування, замочування, намиву. Міцність грунту підвищується, і він може служити надійною основою. Щоб визначити нові властивості, модифіковані зразки доставляють в лабораторію. За допомогою прогресивних методів дослідження грунту нові якості перевіряють на відповідність вимогам, що пред’являються.
Деякі натуральні грунти можуть використовуватися, як будматеріали. Коли грунт не підходить для зворотної засипки або підсипки, проводять спеціальні інженерні вишукування для будівництва, щоб знайти потрібний в необхідній кількості.
Відсутність другорядних характеристик
Інженерно-геологічні характеристики різних грунтів необхідні для класифікації, розрахунку фундаменту, стабілізації розпушених схилів. Грунти характеризуються великою кількістю цифр. Але якщо в конкретних даних немає потреби, лабораторні дослідження грунту не проводяться.
Властивості, що вимагають пильної уваги, встановлюються технічним завданням. Наприклад, при візуальному огляді схилу в пріоритеті – показники за міцністю, при проведенні комунікаційних систем – корозійна активність, а при можливому підвищенні рівня підземних вод – вивчення хімічних складових гірських порід.
Отримати консультацію з питань інженерно-геологічних, гідрогеологічних, геодезичних та інших супутніх послуг ви можете у нас:
У цьому блозі ми ділимося знаннями, але якщо ти маєш серйозні завдання, які вимагають допомоги фахівців, повідоми. Ми спробуємо розібратися та допомогти вам.