Інженерно-геологічна інформація – це основа проектувальних робіт. Грунти – головний об’єкт інженерної геології, а всебічне вивчення різних ґрунтових шарів пріоритетне завдання інженерно-геологічних вишукувань. Правильність ідентифікації і повнота опису ґрунтів – критерії, від яких залежить:
- оціночна точність можливості ведення будівельних робіт на земельному наділі;
- своєчасність виявлення ускладнень в процесі зведення споруд;
- вибір оптимальної різновиди фундаменту, розрахунок його ваги, обсягу, граничного навантаження.
Інженерна геологія – наукова дисципліна, що складається з декількох розділів, включаючи грунтознавство. Розділ вивчає гірські породи, що потрапляють під вплив інженерно-господарського впливу. На відміну від петрографії, зосередженої на описі, грунтознавство розглядає грунтові шари з точки зору просторово-часових змін.
Геологічна класифікація
Більшість завдань, що стоять перед інженерною геологією вимагає якісної класифікації з віднесенням грунтів до певної групи, типу або виду за критеріями, що відображає виникнення. За умовами освіти виділяють три великі групи:
- магматичні
- метаморфічні
- осадові
Кожна група, крім походження, відображає важливі властивості ґрунтів, включаючи щільність і міцність. Якісні параметри уточнюються подальшої, більш детальної класифікації.
Характеристика грунтів
Характеристика грунтів – невід’ємна частина будь-яких інженерно-геологічних вишукувань. За співвідношенням мінеральних і органічних речовин виділяють чотири типи грунтів:
- піщаний;
- глинистий;
- скельний;
- великоуламковий.
Надалі характеристики грунту систематизуються з урахуванням відмінностей між кожним окремим типом. Наприклад, для скельного типу, що володіє найбільш позитивними показниками для ведення інженерної діяльності, обов’язкові лабораторні випробування обмежуються визначенням щільності і межі міцності при одноосьовому стисканні. Глинистий тип включає в себе грунти з більш різноманітними міцностями, що передбачає тривалі лабораторні дослідження. Геологам-лаборантів належить встановити значення:
- пластичності;
- щільності сухого ґрунту;
- вологості, вологоємності і здатності до замочування;
- меж розкочування і текучості;
- максимального ущільнення;
- компресійного і тривісного стиску;
- опору зрізу;
- корозійної агресивності;
- гранулометричного складу.
Список великий і може доповнюватися які не включені до нього характеристиками, які цікавлять інженерів-геологів і проектувальників які зводять об’єкти.
Щоб інженерні вишукування для об’єктів капітального будівництва не втратили своєї цінності, аналізовані грунти повинні описуватися в стані максимально наближеному до природного. Тому інженери-геологи, що займаються відбором та аналізом проб, зобов’язані правильно звертатися і ретельно перевіряти грунтові матеріали.
Геологія в Києві – одна з ключових спеціалізацій компанії «Акваторія». Застосування прогресивних аналітичних методів і високоточного обладнання в інженерних вишукуваннях для будівництва – гарантія достовірної геологічної інформації від «Акваторії».
Отримати консультацію з питань інженерно-геологічних, гідрогеологічних, геодезичних та інших супутніх послуг ви можете у нас:
У цьому блозі ми ділимося знаннями, але якщо ти маєш серйозні завдання, які вимагають допомоги фахівців, повідоми. Ми спробуємо розібратися та допомогти вам.