Багато жителів великих міст дедалі більше віддають перевагу заміському житлу з низки причин, включаючи погану екологічну обстановку з дефіцитом натуральних продуктів. Але проживання за межею міста має як низку переваг, так і низку недоліків. Найбільшу проблему становлять інженерні комунікації, включаючи постійне відсутність води та централізованої каналізаційної системи. Відносно недавно всі стоки вирушали в зливну яму з періодичним їх відкачуванням. Завдяки розвитку технологій, альтернативним рішенням стали септики, які кардинально змінили ситуацію. Вони добре переробляють стоки, дозволяючи використовувати воду в технічних цілях. Але для надійної та довговічної роботи необхідно розібратися у пропонованих виробниками видах цієї продукції, та придбати найкращий септик під свої завдання.
Матеріали виготовлення
Незважаючи на величезну різноманітність пропозицій на ринку обладнання, вибрати відповідний септик без допомоги професіоналів досить складно. Цей вид обладнання відрізняється принципом роботи, параметрами продуктивності, зовнішнім виглядом та якістю матеріалу. Сказати однозначно, який сьогодні найкращий пристрій практично неможливо, тому що його виробництвом займаються багато промислових підприємств. Але все ж таки варто ознайомитися з основними матеріалами, що застосовуються в їх виготовленні:
Залізобетонні монолітні конструкції, що заливаються прямо на ділянці. Висока стійкість до корозії та міцність не впливають на швидкість установки, що характеризує процес тривалим за часом та трудовитратами.
Найбільш поширеним матеріалом вважають бетонні кільця. Їх відрізняє довгий термін служби та параметри високої міцності. До недоліків можна віднести застосування спецтехніки через важку вагу кілець.
Утилізатори з цегли, шлакоблоку або інших будівельних матеріалів вимагають встановлення гідроізоляції.
Металеві септики мають високу міцність, але схильні до впливу корозійних процесів. Перевагою цих пристроїв вважається прийнятна багатьом споживачів ціна.
Полімерні септики, виконані з поліетилену або склопластику, вже зуміли закохати багатьох користувачів. І все завдяки довговічності, міцності матеріалів, виробники яких гарантують термін служби – 50 років. Вони легкі в установці та доступні за вартістю.
Щоб вибрати септик для дачі або заміського будинку, важливо враховувати показник навантаження. Зокрема, для дачі не варто купувати локальну систему каналізації без відкачування, а досить купити простий накопичувач. Для очищення такого септика достатньо раз на рік скористатися асенізаторською службою. Вибираючи проживання на природі цілий рік, краще подбати про придбання повноцінної каналізаційної автономної системи. Бажано встановити заводський септик, хоча такий виріб відрізняється принципом роботи.
Різноманітність септиків та принцип роботи
Щоб зробити правильний вибір для якісної роботи майбутньої каналізаційної системи, власники будинків повинні розуміти, який краще септик підходить за принципом дії та обсягом. Всі пристрої умовно розрізняються на три основні види:
Накопичувальний резервуар виготовляється з мінімальним функціоналом та простою конструкцією. В основному його купують для дачі з метою сезонного проживання. Пристрій виготовляється з різних матеріалів з малим об’ємом (10 куб.м). Такий септик ідентичний конструкції зливної ями, яку слід очищати періодично.
Пристрій доочищення або відстійник може мати одну або кілька камер, очищення яких відбувається методом бродіння. Воду з нього не можна використовувати вдруге для технічних та інших цілей. Головний недолік конструкції у незначному очищенні.
Станції глибокого очищення здатні накопичувати та очищати стічні води, щоб використовувати їх у технічних цілях. Пристрої ідеально підходять для заміських котеджів у місцях постійного проживання. Вони дозволяють заощаджувати воду на поливі присадибної ділянки, городу та саду. Станції здатні очищати стоки до 95%, тому що в них поетапно відбувається очищення (механічне, хімічне та біологічне).
Якщо ви вагаєтесь з вибором септика, то важливо звернути увагу на такий параметр, як залежність від енергії або автономність. Адже складно визначитися у разі, коли електропостачання в будинку нестабільне або подається з перебоями, а насоси працюватимуть неефективно, у тому числі аератори аеробних пристроїв. Прості накопичувальні септики, відстійники працюють незалежно, рідина ними переміщається самопливом.
На що звернути увагу під час виборів систем утилізації?
Питання про те, який краще септик для каналізаційної системи в заміському будинку, хвилює багатьох домовласників тією чи іншою мірою. Експерти рекомендують підходити до вибору систем ретельно з урахуванням низки чинників. Наскільки правильно буде оцінено ситуацію, настільки буде ефективною робота автономної системи, вартість її придбання та встановлення. Власники заміських будинків, які планують придбання обладнання, повинні керуватися такими питаннями:
кількість проживаючих людей у будинку постійно чи тимчасово;
тип підстилаючого ґрунту;
глибина ґрунтових вод;
площа ділянки, для чого необхідно визначити місце встановлення відповідно до санітарних норм.
Незважаючи на те, що каналізація повинна витримувати певні навантаження з урахуванням мешканців, слід пам’ятати про екстрені випадки, включаючи приїзд гостей та родичів. Щоб уникнути проблем з функціонуванням системи, септик має бути за обсягом із певним запасом. Важливо пам’ятати і те, що системи утилізації можуть нести небезпеку довкіллю. Це має велике значення при встановленні септика без урахування рівня залягання ґрунтових вод та характеристик ґрунту.
Розрахунки продуктивності та обсягу
Як вище згадувалося, всі системи для очищення стоків відрізняються конструкціями та різною кількістю камер. При розрахунках обсягу устаткування враховується сумарна ємність камер із параметрами висоти (до труби від днища). Подібні розрахунки необхідно проводити для врахування кількості відходів, які можуть перевищувати обсяг. Внаслідок такої проблеми утилізатор не впорається зі своїм завданням. Тому важливо знати щодо розрахунків такі показники:
Добовий обсяг витрати води на одну особу
Скільки проживає у будинку людей
Особливості клімату
Технічні характеристики об’єкту
Характеристики ґрунту з глибиною промерзання
Стандарти та санітарні норми з урахуванням небезпеки від стічних вод на довкілля.
Відповідно до прийнятих норм і стандартів, витрата на одну особу води на добу в середньому становить 200 л. Важливо розуміти те що, що у очисної станції рідина міститься три доби. І слід враховувати потребу всіх мешканців при розрахунку обсягу накопичувача. Бажано отримані показники збільшити утричі. Якщо, наприклад, у будинку живе три особи сім’ї, то можна розрахувати за допомогою простої формули обчислення, як 200л х 3 діб х 3 год. = 1,8 м куб. Але до цього обсягу варто додати до 30% з огляду на приїзд гостей, що дозволить більш ефективно працювати системі. В інструкціях заводських пристроїв вже зазначено кількість мешканців у маркуванні (4,6,8 – кількість жителів). При високих витратах рідини встановлюють моделі з трьома камерами, а для невеликої витрати достатньо однокамерного септика. Експерти рекомендують також при виборі пристрою керуватися нормами БНіП.
Визначення розмірів
Не менш важливим параметром очисної системи є її геометрія та розмір. Установку високих септиків не варто проводити, тому що у нижній частині утворюється неробоча зона або мертвий об’єм. Але ємності, горизонтально витягнуті, не впораються із завданням відстоювання рідин. Оптимальною глибиною вважається глибина ємності від 1,5 до 3 м. Інші параметри слід зважати на підставі площі території.
Вибір за типом ґрунтів
Установку септика необхідно проводити з урахуванням усіх існуючих санітарних стандартів і норм, оскільки проникнення каналізації у відкритий ґрунт загрожує навколишньому середовищу екології завданням непоправної шкоди. Експерти рекомендують попередньо проводити інженерно-геологічні дослідження для визначення глибини ґрунтових вод і типу ґрунту. З цим можуть оперативно впоратися фахівці компанії «Акваторія», маючи багатий багаж знань, досвід та обладнання. Але в першу чергу питання стосується відстійників, при очищенні яких залишається каламутна рідина і потрібне додаткове очищення з використанням:
фільтруючих колодязів;
ґрунту;
інфільтратів;
полів фільтрації.
Після завершення процедури доочищення знижується ризик заподіяння шкоди навколишньому середовищу, що дозволяє використовувати воду для технічних потреб і спрямовувати її в стісну канаву або водойму, розташовану поруч. Для ефективної роботи системи септик повинен бути розташований нижче за конструкцію ґрунтового доочищення мінімально на метр. Економічним рішенням буде застосування природного способу очищення – полів фільтрації, для яких відсутня необхідність застосування додаткового обладнання. Такий спосіб передбачає укладання дренажних труб, розміщених у канави та засипаних гравієм або піском.
Поля фільтрації краще облаштувати на піщаних ґрунтах, суглинках чи глині. Але будуть потрібні додаткові витрати. В іншому випадку можливе затоплення септика, оскільки вода не має можливості проникати в ґрунти через погану проникність глинистих ґрунтів. Метод можна використовувати на складних ґрунтах, для чого будуть потрібні додаткові витрати. Напрямок води в цьому випадку має бути зосереджено на централізовану систему, або в канаву стічної по герметичній трубі.
Вплив глибини промерзання ґрунту та рівня ґрунтових вод
Глибина промерзання ґрунтів із рівнем ґрунтових вод обов’язково враховують при встановленні септика в будинку для постійного проживання. Якщо рівень грунтових вод високий, то підвищується ймовірність проблем з експлуатацією каналізаційної системи. У зв’язку з цим спеціалістами рекомендується купувати прості накопичувачі або системи з примусовим відведенням очищених рідин. Сьогодні великий попит мають полімерні септики з біологічним очищенням, забезпечені відведенням для очищеної води в накопичувачі. Рідина їх перекачується в центральну систему, або відкачується асенізаторської технікою. Слід пам’ятати у тому, що у різних районах глибина промерзання грунту може відрізнятися. Тому утилізатор бажано встановлювати з урахуванням усіх показників. Ознайомитись із параметром ступеня промерзання можна за певними даними, які нададуть фахівці нашої компанії під час консультації. Щоб запобігти промерзанню вмісту у пристрої, слід закопувати його нижче рівня і провести утеплення. Але краще віддати перевагу вибору готових септиків, що мають широку горловину та низьку точку нульової температури. Горизонтальні системи підходять для ділянок із підвищеним рівнем ґрунтових вод, а вертикальні – відмінне рішення для місцевостей із сильно промерзаючими ґрунтами.
Топ найкращих виробників септиків для дому та дачі
На сьогоднішній день виробництво септиків та утилізуючих станцій стічні води налагоджено у вітчизняних та зарубіжних компаніях. Але до найбільш затребуваних з них належать екологічно чисті системи, що забезпечують комфорт та максимальну безпеку для власників та навколишнього середовища. Тому обирати їх потрібно за допомогою спеціалістів, що забезпечить тривалу експлуатацію без проблем. Зазначимо, що найбільшою популярністю серед власників заміських будинків та дачних ділянок користуються системи:
Топас-Україна – екологічно чисті, надійні пристрої очищення російського виробництва.
Bioseptic – станції очищення преміальних моделей, для яких відсутня потреба у регулярному сервісному обслуговуванні.
На увагу також заслуговують системи таких торгових марок, як АкваПласт, Акватек-Україна, а також зазначені вище. Деякі їх розраховані до 30 користувачів. Але, наприклад, автономна система Bioseptic забезпечує очищення до 98%. У Києві та області продаж та встановлення септиків пропонує наша компанія «Акваторія» за найкращими цінами та на вигідних умовах.
Отримати консультацію з питань інженерно-геологічних, гідрогеологічних, геодезичних та інших супутніх послуг Ви можете у нас.
У цьому блозі ми ділимося знаннями, але якщо ти маєш серйозні завдання, які вимагають допомоги фахівців, повідоми. Ми спробуємо розібратися та допомогти вам.