Облаштування свердловини: поради від «Акваторії»
Труби та обладнання монтуються на свердловину після того, як вона пробурена. Можна замовити буріння у спеціалістів та виконати облаштування свердловини самостійно. Це не надто складно, особливо якщо є досвід земляних або будівельних робіт.
Познайомимося з основними елементами свердловини:
- Кесонна камера – циліндричний бак, що захищає гирло від дій, у тому числі від низьких температур. У ньому часто розміщуються обслуговуючі пристрої та автоматика. Верх потрібно утеплити.
- Гідроакумулятор регулює плавну подачу води. Тим, хто планує виконувати монтаж свердловини своїми руками, варто докладно вивчити тонкощі вибору та монтажу.
- Насоси. Буває поверхневим або занурювальним. Перший піднімає воду з глибини 9-10 м, розташовується біля свердловини (літній) або в захищеному приміщенні (цілорічний). Другий вмонтовується в обсадну трубу.
- Оголовок встановлюється на верхній торець труби свердловин, захищає від забруднень.
Розміщуємо насос: підключаємо до електроживлення, але спочатку вхідний патрубок до обсадної труби. Поверхневий (на літню свердловину) можна поставити біля гирла. Для цілорічної свердловини насос потрібно ставити в утеплене місце: у підвал будинку або кесон, де не буде мінусової температури. Занурювальний насос вішається на трос. Останній не повинен боятися води (з полімеру або сталі з антикорозійним захистом).
Оголовком закупорюємо гирло свердловини. У кесоні або будинку встановлюється гідроакумулятор. До нього повинен забезпечуватися постійний доступ для ремонту.
У двох словах розповімо про принципи, за якими можна зробити облаштування свердловини на дачі своїми руками. Припустимо, вона пробурена, а обсадна труба встановлена. Спочатку копається котлован під кесон. Останній може бути сталевим, пластиковим, бетонним, цегляним – як ви собі вирішите. Встановлення кожного має тонкощі. Ми про них розповімо в наступних статтях, а поки що зупинимося на кесоні із залізобетонних кілець.
- Копаємо котлован, з усіх боків він повинен бути більшим за діаметр кільця на 30 см.
- На дні влаштовуємо монолітну бетонну плиту з армуванням.
- Одне за іншим опускаємо ж/б кільця.
- Виконуємо гідроізоляцію (можна бітумною мастикою).
- Робимо зворотне засипання. Для цього добре підходить глина, що створює гідрозамок.
Самостійно чи за допомогою фахівців?
Облаштування артезіанської свердловини власноруч має особливості. Наприклад, виконується тільки з використанням насоса, іноді вимагає кондуктора. Для роботи над будь-якою свердловиною знадобиться механізоване обладнання як мінімум лебідка для монтажу кесона.
У короткій нотатці складно описати всі моменти. Але той, хто хоче розібратися, вивчить тонкощі та впорається. Це займе певний час, тоді як профі зроблять за день. У будь-якому випадку, знання, як зробити облаштування свердловини самому, допоможе вам контролювати і розуміти роботу фахівців – якщо ви вирішите довірити роботу їм.
Отримати консультацію з питань інженерно-геологічних, гідрогеологічних, геодезичних та інших супутніх послуг ви можете у нас:
У цьому блозі ми ділимося знаннями, але якщо ти маєш серйозні завдання, які вимагають допомоги фахівців, повідоми. Ми спробуємо розібратися та допомогти вам.