Грамотне облаштування забезпечує захист водозабору від внутрішніх та зовнішніх забруднень. Складність робіт з організації водоподачі збільшується разом із тривалістю періоду проживання на дачі:
- для сезонного перебування достатньо свердловини, яка не вимагає вибудовування технічних приміщень і обходиться обв’язкою у вигляді приямки або установкою адаптера;
- для постійного перебування потрібно буріння на артезіанських водоносах, встановлення потужного обладнання та кесонної камери.
Після буріння та обсадження виконують облаштування свердловини на дачі, що починається з вибору обладнання. Водопостачальні пристрої можуть встановлюватися поруч із свердловиною або у спеціальному приміщенні.
Обладнання свердловини на дачі
Процес облаштування, що забезпечує введення комунікаційних ліній у будівлю, захист свердловини від забруднень та промерзання, зручне техобслуговування, передбачає монтаж та приєднання обладнання:
- насос відповідного типу;
- відкрита або закрита накопичувальна ємність;
- автоматика з функціями управління та контролю.
Принцип роботи облаштованої дачної свердловини полягає у підйомі води насосним агрегатом у гідроакумулятор, де витрати, рівень та тиск регулюються автоматичними пристроями. Для забезпечення безперебійної водоподачі важливим є правильний вибір обладнання.
- Поверхневий насосний агрегат приваблює невисокою вартістю та нескладною установкою. Але межа підйому води у більшості моделей обмежена 10 метрами, тому поверхневі насоси придатні лише для малоглибинних колодязів та свердловин.
- Насос занурювального типу застосовують для відкачування води з глибини, що перевищує 10 метрів. Вибір агрегату залежить від заглиблення водоносу, діаметра та дебіту виробітку.
- Накопичувачі відкритого типу обмежені розміщення верхньої точкою водопроводу.
- Закритий гідроакумулятор може встановлюватись у будь-якому зручному місці.
- Автоматика вимагає розміщення у сухому приміщенні, яким може бути дачний підвал.
На вибір водоподаючого обладнання впливають як параметри джерела, а й діапазон місць для установки.
Варіанти захисту
Облаштування свердловини для води на дачі передбачає захист від агресивних внутрішніх та зовнішніх впливів. З цією метою над джерелом або нарівні з рівнем землі вибудовують спеціальне приміщення. Для дачі розміщення свердловини всередині будівлі або захаращення ділянки зведенням павільйону – неприпустимо. Залишається два варіанти захисту.
- Кесонна камера – популярний різновид захисного приміщення, який може бути заводським і повністю готовим до встановлення або збудований самостійно з колодязних кілець, моноліту або цегли. Готові кесони зі сталі або полімерів мають технологічні отвори і незаперечні переваги:
- металеві конструкції – міцні, стійкі до негативних механічних впливів та можуть розміщуватися навіть на ґрунтах, схильних до зсувів;
- полімерні резервуари – не бояться виникнення корозії та внутрішньої конденсації.
Заводські кесонні камери монтуються за кілька годин у попередньо підготовленому котловані. Самостійне будівництво обходиться дешевше, але вимагає великих тимчасових витрат, спеціальних знань і практичних навичок.
- Свердловинний адаптер – альтернативне та економічне рішення для водопостачання дачі. Пристрій, що повторює форму і діаметр ствола, складається із зовнішнього та внутрішнього елементів. З його допомогою комунікацію з дому вводять в обсадну трубу свердловин. Безперебійну роботу забезпечує професійний монтаж, в процесі якого адаптер розміщується в ґрунті нижче за точку промерзання, обсадна труба оснащується кришкою і кабелем для живлення глибинного електронасоса.
Отримати консультацію з питань інженерно-геологічних, гідрогеологічних, геодезичних та інших супутніх послуг ви можете у нас:
У цьому блозі ми ділимося знаннями, але якщо ти маєш серйозні завдання, які вимагають допомоги фахівців, повідоми. Ми спробуємо розібратися та допомогти вам.