Зворотній дзвінок
Онлайн калькулятор

Блог - Що таке гідрографічні знімальні роботи

Що таке гідрографічні знімальні роботи
Що таке гідрографічні знімальні роботи
Супер-менеджер
грудня 17.2021
0 Коментар

Що таке зйомка дна водойми

Гідрографічні знімальні роботи входять в список топографо-геодезичних послуг, що надаються компанією «Акваторія». Вони включають в себе геодезичний моніторинг, частиною якого є фіксація дна водойми.

Гідрографічний знімальний процес, зосереджений на донному рельєфі, дозволяє виявляти затоплені об'єкти, надводні, підводні і прибережні споруди. Потребувати зйомці для схематичного плану можуть будь-які водні об'єкти природного або штучного походження: від річок, ставків і озер до накопичувачів технічних або стічних вод.

Руслові зйомки окремих річкових ділянок також відносяться до геодезичного моніторингу. Крім дна досліджуваної ділянки, знімальний процес охоплює прибережну зону, параметри якої вказуються в технічному завданні замовника. Якщо цифри відсутні, керуються чинними нормативами, згідно з якими ширина прибережної смуги може варіюватися від 100 до 200 метрів в залежності від масштабу руслової зйомки.

Навіщо потрібна зйомка дна водойми

В рамках геодезичного моніторингу фіксація дна може знадобитися, коли:

 • водойма потребує видалення донних мулистих наносів, метод зйомки допомагає розрахувати обсяг майбутніх очисних робіт;
 • планується проведення таких робіт з благоустрою водойм, як вирівнювання дна, установка пляжного устаткування і трансформація прилеглої до берега території;
 • в процесі картування для нанесення на план необхідно уточнити і проконтролювати форму дна фарватеру;
 • поруч з берегом і на акваторії намічається облаштування набережних, зведення причалів і мостів.

Геодезичні масштаби гідрографічних планів варіюються від 1: 500, 1: 1000 і 1: 2000 до 1: 5000 і 1:10 000 в залежності від цілей і розмірів водойми, дно якого буде фіксуватися.

Замовити геодезичний моніторинг і план водойми в довільному масштабі можна в компанії «Акваторія», яка укомплектована якісним геодезичним обладнанням і новітніми цифровими програмами для обробки топографічної зйомки онлайн і інших даних геодезії.

Методи гідрографічної зйомки

Методы гидрографической съемки

Існуючі методи фіксації дна водойми принципово відрізняються один від одного. Знімальні програми в рамках геодезичного моніторингу можуть виконуватися одним або складається з декількох методів комбінацією:

 1. Профільний точковий промер з борта водного транспортного засобу, чий тип визначають з урахуванням параметрів водойми і обсягів технічного завдання.
 2. Аерофотозйомка дна із застосуванням методу ортофотокоррекціі знімків.
 3. Аерофотозйомка дроном і іншими безпілотними літальними апаратами спрощує процес отримання первинних фотоданих і дозволяє фіксувати водні об'єкти будь-яких розмірів.
 4. Подібно способу точкового проміру, гідроакустичний метод (майданна гидролокация) передбачає використання плавзасобів, але він більш прогресивний, що значно прискорює зйомку великої донної площі водойм.

Кожен метод активно застосовується на практиці і демонструє точність результатів навіть в одиночному застосуванні. Коли плани дна вимагають мінімальних похибок, для проведення вимірювань рекомендуються комплексні гідрографічні зйомки.

Послідовність проведення

Як і більшість інших геодезичних робіт, гідрографічна зйомка виконується в кілька етапів.

 1. Знімальний процес дна водойми починається з підготовки технічного завдання і установки цілей. Збираються дані про водному об'єкті замовника, визначається оптимальна методологія зйомки, складаються план і графік робіт, для учасників процесу проводиться інструктаж з техніки безпеки і застосування рятувальних засобів.
 2. Натурний етап залежить від технічного завдання. Якщо передбачена аерофотозйомка дна, то вона повторює аерофотозйомку сухопутних об'єктів і земельних наділів. Якщо потрібні вимірювання глибини, тоді геодезичну бригаду очікує переміщення по водній поверхні і збір даних про донному рельєфі за допомогою ехолотів, локаторів та інших інструментів.
 3. Камеральний етап починається після повернення польовий бригади і забезпечує:
 4. перевірку і розрахункову обробку зібраних даних;
 • формування плану;
 • підготовку звітності з пояснювальними коментарями;
 • оформлення та друк матеріалів в кількості, узгодженому з замовником.

Компанія «Акваторія» якісно виконає аерофотозйомку донного рельєфу в Україні, незалежно від мети та розмірів водної поверхні.

Отримати консультацію з питань інженерно-геологічних, гідрогеологічних, геодезичних та інших супутніх послуг ви можете у нас: :

Запитай фахівців

У цьому блозі ми ділимося знаннями, але якщо ти маєш серйозні завдання, які вимагають допомоги фахівців, повідоми. Ми спробуємо розібратися та допомогти вам.

Натискаючи кнопку, ти дозволяєш обробку персональних даних і погоджуєшся з політикою конфіденційності.

Отримати консультацію з послуг Заповніть форму і ми
направимо Вам відповідь
протягом години

Або

Зворотний дзвінок

×
Функціонал знаходиться в розробці.
Приносимо свої вибачення за часові незручності.