Як правило, незначна частина підземних вод може забезпечити достатній запас для свердловини. Саме тому процес буріння повинні виконувати професіонали, які розбираються в розбіжностях підземних вод і можуть визначити, який водоносний горизонт буде достатнім для потреб того чи іншого об’єкта.
Що таке водоносний горизонт
Водоносний горизонт – це підземна природна область, здатна накопичувати воду в порах порід, з яких він складається. Всім відомо, що підземні грунти чергуються пластами, в яких можуть потрапляти пісок, глина, вапняк, ракушняк, сланець, галька, граніт і інші породи. Залежно від їх щільності і набору елементів пласти можуть бути водонепроникними, слабоводопроникними і водоносними горизонтами. Зрозуміло, перший вид пластів водотривкий, не дає воді проникати в глиб, другий пропускає не значну регіональну міграцію підземних вод, але не створює запасу для свердловинного колодязя, ну а водоносний горизонт забезпечує збереження і переміщення рідини. Підземні води також класифікуються, як напірні (артезіанські), безнапірні (міжпластові) і підвішені.
Водоносні горизонти однозначно розміщуються на водотривких, погано проникних породах, які називаються підошвою водоноса.
- 1 -верховодка
- 2 – основний водоносний горизонт
- 3 – водотривких порода (підошва)
- 4 – водопроникна порода
Чим відрізняються водоносні горизонти
Не варто розраховувати, що потрапляючи на будь-який водоносний горизонт, можна мати значний запас питної води. Пустельна місцевість може давати продуктивність водоноса 90-100 галл / добу, а річкові долини з наявністю порід з гравію постачають мільйони галонів через водяні свердловини за той же час.
Багато гідрогеологів вивчають будову водоносних горизонтів, показуючи, що всі вони дуже різноманітні – складені з осадових розпушених порід, залишків вивержень щільної лави з тріщинами, пористих пісковиків, вапняків і т.д. На око здається, що всі водоноси однакові, однорідні, складаються з пористих шарів і розміщуються горизонтально, але на практиці це не так. Як і все в природі, водоносні горизонти – унікальні і не мають чіткої і рівної послідовності розміщення, вони таять в собі безліч властивостей і форм, що визначають запаси води.
З практичного досвіду бурильників свердловин і гідрогеологів відомо, що води верховодки (першого водоносного горизонту від поверхні) або грунтові води, не досить гарні для постійного споживання людиною. Вони можуть накопичувати шкідливі мікроорганізми, відходи життєдіяльності та промисловості людей, а також здатні пересихати і зменшуються в посушливі сезони. При бурінні свердловини вони ізолюються обсадними трубами для збереження чистоти нижнього водоносного горизонту. Артезіанські водоносні горизонти розташовуються між водотривкими шарами і не забруднюються з поверхні.
Отримати консультацію з питань інженерно-геологічних, гідрогеологічних, геодезичних та інших супутніх послуг ви можете у нас:
У цьому блозі ми ділимося знаннями, але якщо ти маєш серйозні завдання, які вимагають допомоги фахівців, повідоми. Ми спробуємо розібратися та допомогти вам.