Розвідка джерела води на ділянці виконується різними способами, які ділять умовно на прямі і дистанційні.
До першої групи входять свердловинне вишукування. Метод не обмежується бурінням і вимагає проведення дослідницьких робіт, за підсумками яких створюється проект видобутку підземних вод.
Інформація про стан конкретної ділянки, заснована на загальних закономірностях гідрогеологічних умов регіону і даних, зібраних при облаштуванні колодязів на прилеглих територіях – недостатня і приблизна.
Тому пошук і добування води починають з розвідувально-експлуатаційного буріння для уточнення показників органолептики і глибини залягання пластів.
Пошук і видобування води: геофізичні способи
Не всі пошукові завдання вирішуються за допомогою традиційних геологічних методів. Це пов’язано з розташуванням місць проведення досліджень в зонах міст або локаціях з високим рівнем електромагнітних і техногенних перешкод.
Для отримання високоточної інформації про будову надр без розвідувального буріння застосовують геофізичне дослідження свердловин (ГДС).
Такі новації входять в групу дистанційних способів виявлення води. Геофізичні методи – це непрямі дослідження з комплексом заходів, спрямованих на виявлення водонасичених структур щодо змін показників фізичних полів.
Застосування спеціального обладнання дозволяє швидко отримувати достовірні відомості по розрізах свердловин, літології і параметрам пластів.
Коли воду не можна відшукати методом буріння шурфів або риття канав, геофізика залишається єдиним доступним варіантом.
У комплексі з геологічними і інженерно-будівельними дослідженнями ГІС підвищує інформативність і надійність даних, отриманих іншими способами. Геофізична розвідка не обмежується пошуком водних джерел на дачах або в котеджних селищах і проводиться, щоб:
- обстежити обсадні колони і виявити дефекти, які могли виникнути в процесі монтажних робіт;
- виділити зони карстових утворень;
- визначити місця руйнування грунту, що важливо для будівництва;
- оцінити надійність будівель перед реконструкцією;
- визначити причини появи тріщин в стінах і фундаменті:
- вибрати оптимальний спосіб зміцнення інженерної конструкції.
Технологічність геофізичних методів мінімізує витрати на рішення будь-якої з поставлених завдань.
Методика РАП
Резонансно-акустичне профілювання (РАП) відноситься до найбільш прогресивним геофізичних методів, які використовують природні фізичні поля (поле акустичного резонансу) для визначення місця розташування підземних джерел.
За допомогою РАП в геологічному розрізі відшукують ділянки порід з найменшою механічною міцністю (пористі, тріщинуваті, розшаровані) і найбільшою ймовірністю водонасичення.
Метод збільшує виявлення насичених вологою шарів в порівнянні з розвідувальним бурінням: 80-98% проти 50% відповідно і не має аналогів в пошуково-розвідувальної геофізики.
РАП за фізичними параметрами розташування джерел спрощує пошук мінеральної води, джерельною або артезіанської.
Переваги геофізичних методів
- Низька собівартість.
- Оперативність вимірювань. Стандартний ділянку в 10-12 соток може бути обстежений за кілька годин, силами одного оператора за допомогою малогабаритної переносної техніки. Вага використовуваної апаратури не перевищує 3 кг і забезпечує вивчення розрізу на глибині до 2 км.
- Екологічна чистота на майданчику. На виконання вишукувань не роблять вплив електромагнітні та техногенні перешкоди.
Області застосування
Методи геофізики, включаючи РАП, вирішують будь-які завдання з виявлення механічних неоднорідностей порід і успішно застосовуються в багатьох галузевих сегментах:
- Пошуково-розвідувальна геологія. Виявлення ділянок зниження механічних прочностей (розшарування, разуплотнение та інші порушення монолітності порід).
- Гідрогеологія. Виявлення та уточнення глибини залягання водоносів.
- Інженерна геологія. Визначення глибини забивання та виявлення тріщин в уже забитих палях, оптимальний вибір місця для закладки фундаменту.
- Геологія. Розвідка родовищ дорогоцінних металів, каменів, корисних копалин.
Практичний досвід зі стабільним отриманням корисних результатів доводить, що РАП спрощує процес видобутку води і вирішує різнопланові прикладні завдання. наприклад:
- Замовники робили свердловини проколи або колодязі, але не могли потрапити в продуктивний горизонт, про знаходження якого на ділянці свідчать численні ознаки. У подібних випадках краще рішення – проведення досліджень методом РАП.
- Видобуток води для власних потреб з позитивними результатами. Замовник, чиї сусіди натикалися на вапнякову плиту, яка блокувала доступ до водоносів, вирішив зробити профілювання. Після проведення і розшифровки підсумків РАП, було знайдено місце, де була відсутня плита. Глибина водонасиченого пласта виявилася менше передбачуваної, при відповідному дебіту.
Метод РАП захищений патентом США
Пошук і видобуток питних підземних вод – одна з основних спеціалізацій інженерно-геологічної організації «Акваторія».
Наявність високоточних приладів і сертифікованих фахівців роблять компанію, яка працює по всій Україні, надійним виконавцем в сфері застосування РАП.
Отримати консультацію з питань інженерно-геологічних, гідрогеологічних, геодезичних та інших супутніх послуг ви можете у нас:
У цьому блозі ми ділимося знаннями, але якщо ти маєш серйозні завдання, які вимагають допомоги фахівців, повідоми. Ми спробуємо розібратися та допомогти вам.