Зворотній дзвінок
Онлайн калькулятор

Блог - СОР теплового насоса

СОР теплового насоса
СОР теплового насоса
контент-менеджер
листопада 10.2017
0 Коментар

Виробляючи теплову енергію, тепловий насос споживає електроенергію. Співвідношення між виробленою і спожитою енергією називається СОР теплового насоса, так звана продуктивність. Це загальноприйнята абревіатура від coefficient of preformance. У перекладі зустрічаються і інші позначення:

  • КП - коефіцієнт перетворення;
  • КТ - коефіцієнт трансформації;
  • МК - розмножувальний коефіцієнт.

У цій статті ми будемо використовувати латинське позначення СОР.

Це безрозмірна одиниця, яка є найважливішою характеристикою теплового насосу. Вона позначається цифрами від 1 до 7. І якщо виробник вказує, що тепловий насос має СОР до 7, то при покупці обов'язково уточнюйте, яка конкретна цифра до семи мається на увазі. У нашому кліматі хороші теплові насоси дають СОР 4,2-5,2.

Деякі виробники в рекламних повідомленнях вказують енергоефективність теплового насоса в процентах: ККД нашого насоса 500%. І теоретично, начебто, все правильно: витратив 1кВт - отримав 5 кВт. І це було б правильно при ідеальному фізичному процесі. Але реальна картина така, що при роботі насоса відбуваються додаткові втрати: тертя, теплообмін, витрата енергії на циркуляцію. Тому і отримуємо, що дійсний СОР більшості теплонасосів знаходиться в межах 3-6. Чим вище цей показник, тим економічніше насос і тим швидше окупиться система опалення.

Ще один важливий критерій при виборі - виробник. В ідеалі всі виробники повинні перевірятися на предмет правильності вимірювань ефективності продукції, що випускається. Але хто, наприклад, перевіряє китайських виробників і чи перевіряє взагалі? З огляду на ситуацію в нашій країні, до якості перевірки вітчизняних виробників теж виникають питання. Це не означає, що до всіх без винятку виробникам потрібно ставиться з недовірою. Але при покупці теплового насоса необхідно детально ознайомитися з продуктом і переконатися в достовірності заявлених характеристик.

Зовсім інакше йде справа з європейськими брендами. У Європейському союзі розвиток енергоефективних технологій знаходиться під невсипущим контролем як держави, так і незалежних енергетичних агентств. Та й більш жорсткі європейські стандарти щодо вдосконалення енергозберігаючих технологій змушують виробників контролювати відповідність СОР існуючим вимогам. Тому на європейській опалювальній техніці обов'язково вказується клас енергоефективності. Залежно від значень СОР, класи енергоефективності позначаються від А до G, кожен з яких має свій діапазон значень і кольори:

Відповідно до класу обладнання маркується етикеткою:

Коефіцієнт СОР вираховується за спеціальною формулою. Але слід пам'ятати, що цифра, отримана в результаті обчислень, показує завищене значення. Це пов'язано з тим, що в розрахунках не враховується споживана складовими насоса енергія. Тому рекомендуємо при покупці звертати увагу на додаткові маркування.

Маркування EN (European Norm) - стандарт, прийнятий Європейським комітетом по стандартизації.

Наприклад, маркування EN 14511 говорить про те, що насос відповідає євростандарту, в якому враховано споживання електроенергії циркуляційними насосами, а, значить, вказаний СОР буде ближчий до дійсності. Але і в даному випадку є нюанси, на які слід звернути увагу. Зробимо це на конкретному прикладі.

Приклад

Припустимо, ви вибрали циркуляційний насос, що відповідає стандарту EN 14511, і виробник в зазначених параметрах вже врахував потужність циркуляційних насосів. Але в обраній конструкції вбудованих насосів немає, і вам необхідно їх докупити. В такому випадку врахуйте, що при вимірах виробник, швидше за все, враховував самі енергоефективні циркуляційні насоси, додаткова покупка яких істотно збільшить ваші витрати. Якщо ж ви вирішите поставити більш економічний варіант насосів, це може істотно знизити СОР. Тому найправдивіші показники СОР матимуть теплонасоси з вбудованими циркуляційними насосами.

Так само EN регламентує, за яких температурних режимах на вході / виході проводяться вимірювання. Розглянемо це на прикладі.

Приклад

На купленому обладнанні стоїть маркування EN14511 B0 / W35. Що означає маркування EN ми розібрали раніше. Тепер розберемо, що позначає друга частина маркування.

Букви перед рискою показують, звідки теплонасос забирає тепло. Позначень може бути два: B (brain) - тепло відбирається з розсолу, W (water) - з води. Буква W після рисочки показує, що насос нагріває воду. Цифри показують відповідну температуру.

У нашому прикладі свідчення СОР будуть вірні, якщо ми:

  • відбираємо теплоносій з температурою 00С;
  • віддаємо в систему теплоносій з температурою 350С.

Хочемо звернути увагу і на те, що при великих мінусах за вікном для компенсації тепловтрат температура теплоносія повинна бути більше. Відповідно, значення СОР при сильних морозах знизиться і в реальності буде відповідати B0 / W45.

Більш точні показники енергоефективності можна дізнатися, вирахувавши середній показник - SCOP. Цей показник враховує зміну температури теплоносія в залежності від температури повітря на вулиці. Таким чином, SCOP враховує середнє значення всіх миттєвих СОР в період опалювального сезону в кожній кліматичній зоні. Більшість виробників вказують цей коефіцієнт на маркуванні.

Резюмуючи вище сказане, радимо при виборі теплового насоса:

1.Надавати перевагу тепловим насосам європейського виробництва, так як заявлений в технічних характеристиках СОР буде ближче до реальних показників.

2.Звертати увагу на те, чи відповідає продукція європейським стандартам (EN), в яких враховується енергоспоживання складових насоса.

3.Вибираємо техніку з вбудованими циркуляційними насосами, так як показники СОР в ній вище.

4.Розраховуючи кількість споживаної енергії, використовуйте дані СОР вашої опалювальної системи. При цьому не забувайте, що більш точні дані дає розрахунок сезонної енергоефективності (SCOP).

Отримати консультацію з питань проектування, буріння свердловин та монтажу теплових насосів ви можете:

Запитай фахівців

У цьому блозі ми ділимося знаннями, але якщо ти маєш серйозні завдання, які вимагають допомоги фахівців, повідоми. Ми спробуємо розібратися та допомогти вам.

Натискаючи кнопку, ти дозволяєш обробку персональних даних і погоджуєшся з політикою конфіденційності.

Отримати консультацію з послуг Заповніть форму і ми
направимо Вам відповідь
протягом години

Або

Зворотний дзвінок

×
Функціонал знаходиться в розробці.
Приносимо свої вибачення за часові незручності.