Зворотній дзвінок
Онлайн калькулятор

Блог - Чому необхідно проводити геологічні дослідження

Чому необхідно проводити геологічні дослідження
Чому необхідно проводити геологічні дослідження
контент-менеджер
грудня 13.2021
0 Коментар

Будівельні роботи без врахування інженерно-геологічних умов ділянки може згодом, під час експлуатації будівель призвести до виникнення тріщин, перекосів, вертикальному зсуву пластів землі. Іноді наслідки можуть бути дуже катастрофічні. Геологія ділянки під будівництво проводиться з метою врахування всіх особливостей будови верхніх шарів землі і природних процесів, що там проходять. Також це дозволяє зробити прогнози розвитку небезпечних інженерно-геологічних процесів. Користь від проведення досліджень в рази перевищує вартість геології ділянки.

Грунти в розрізі

На більшій частині України розвинуті не дуже сприятливі для будівництва лесовидні грунти і лесси, що володіють особливістю сильно стискатися при зволоженні, під додатковими навантаженнями або власною вагою. Їх характер допоможуть визначити геологічні дослідження.

Лесовидні грунти

Лесовидні породи відразу можна дізнатися по світло-жовтого, палевого фарбування. У природних відслоненнях (де є яри, балки, круті береги річок) можна бачити, що ці породи не мають шаруватості. Чи неозброєним оком можна спостерігати значну кількість часу, через них грунту здатні сильно стискатися при зволоженні. Також значні зміни будівельних властивостей відбуваються під тиском. Ці здібності лесових порід в значній мірі пов'язані з ізвестковістого складової. Як ми знаємо, з карбонатними породами пов'язано протікання карстових процесів. Геологія земельної ділянки на таких територіях проводиться як перед великим будівництвом, так і до зведення невеликих приватних будівель. Ціна геологічних досліджень розраховується заздалегідь.

Аналіз ґрунтів під фундамент

Проблеми з усадкою будинку, тріщини по стінах і затоплені підвали зазвичай асоціюють з некомпетентністю майстрів ремонтної бригади або комунальної служби. Однак проблема виникає ще під час вибору майданчика будівництва і стає наслідком неправильної оцінки будівельних ризиків і відмови від досліджень. На перший погляд все нормально - немає вогкості і комарів від сусідньої водойми, красивий вигляд і гарні умови покупки землі. Що потрібно ще для початку будівництва будинку? Відповідь проста - детальне геологічне дослідження місця будівельних робіт. Проведення комплексних інженерно-геологічних досліджень, ціна яких досить прийнятна, дозволить припускати, що будинок простоїть десятки років, а не стане валитися вже на 3-5 рік.

Приховані фактори

Існує ряд причин, які можуть зумовити руйнування будівельних конструкцій, показавши негативні зміни тільки через пару років після закінчення будівництва. Якщо до початку зведення конструкції не була проведена геологічна розвідка, ціна ризиків зростає і можна готуватися до таких наслідків:

  1. Спучування грунтів - трапляється при промерзанні надто вологих порід. Вода при замерзанні розширюється в обсязі, збільшуючи обсяг грунту, отриманий тиск досягає рівня тиску, який запросто впорається з підставою і невеликого приватного будинку і потужної багатоповерхівки.
  2. Осідання грунту - несе ризик не тільки в ущільненні порід і опусканні всієї конструкції. Цей процес відбувається нерівномірно через різну структуру ґрунтових порід навіть на невеликій території. Наслідком просадки можуть стати тріщини на стінах, і на плитці на підлозі, перекіс дверей, мікроруйнування конструкцій та оздоблення, які з часом переростають в серйозні проблеми.
  3. Затоплення фундаменту і проникнення води в підвал, що загрожує вогкістю і холодом на першому поверсі, прояв цвілі на стінах, грибка і неприємного запаху, з яким дуже важко боротися. Сушити підвал - дуже трудомістке заняття, тому краще заздалегідь подбати про геологічний аналіз ґрунтів і відповідно його результатам провести підбір гідроізоляційних матеріалів.

Важливо: до початку будівництва потрібно спроектувати фундамент, який не знадобиться капітально перебудовувати. Наприклад, в проекті закладений дах з металочерепиці, а в процесі будівництва власник використовує натуральну черепицю, яка збільшує навантаження на фундамент в рази. Геологія надає будівництву неоціненну допомогу, запобігаючи багатьом ризикам і заощаджуючи невиправдані вкладення коштів.

Результати геологічних досліджень

Вже зрозуміло, що детальний аналіз інженерної геології необхідний, але варто розібратися, що отримає власник будівельного об'єкта від проведення досліджень грунтів, сплативши вартість послуг фахівців. Перш за все, визначаються властивості всіх верств земельних порід, їх товщина і присутність підземних вод. Вода, в свою чергу вимагає особливої ​​уваги - визначення хімічного складу, характеру залягання і можливій мірі промерзання. Також в процесі робіт визначається кут падіння пласта і формується висновок про можливості проведення будівельних робіт на зазначеній території.

Об'єктивність і точність результату аналізу геологорозвідки залежить не від ціни послуги, а від досвіду і кваліфікації фахівців, наявності потрібного технологічного обладнання. Важливо не тільки пробурити свердловину для забору грунтів на аналіз, але виключити і змішування, вибрати правильні місця для проб і оцінити всі ризики для будівництва. Ми пропонуємо досвід своїх фахівців, обладнання та перевірені методики для всебічного та комплексного аналізу порід. Індивідуально для кожного об'єкта підбираються методи дослідження грунтів, які базуються на вивченні будівельного проекту.

Загальні і детальні дослідження

Без загальної оцінки території будівництва неможливо проаналізувати грунт і підстави під конструкцію. Фахівці застосовують сучасне і високоточне обладнання, що дозволяє отримати інформацію:

  1. про рельєф і глибину промерзання землі;
  2. можливі межі затоплення від прилеглих водойм;
  3. розташування і близькість підземних вод;
  4. геологічну стійкість.

Планування геологічних вишукувань, робота з архівними матеріалами

Геологія України по листам

На першому етапі з замовником узгоджується ділянка досліджень, складається технічне завдання, попередньо розраховується кошторис робіт і вартість досліджень. Якщо на ділянці не проводилася топографічна зйомка - такий вид робіт закладається в проекті. Топоплан необхідний не тільки для проведення геологічних досліджень, а й для подальших проектних робіт.

Коли проводиться геологія ділянки, ціна може залежати від ряду факторів. Одним з них є складність геологічних умов. Під цим мається на увазі наявність в розрізі декількох шарів, які відрізняються по літологічним властивостям і фізико-механічним параметрам. Сильно впливає на властивості ґрунтів наявность горизонту води і її близькість до досліджуваних верств.

Польові роботи

Після того, як вивчені архівні матеріали за звітами з сусідніх ділянок, проаналізовано основні геологічні умови за загальними геологічними картами, складається проект робіт, де перераховуються всі необхідні види геологічних і лабораторних досліджень. Самими основними з них є польові роботи - буріння свердловин, проходка гірничих виробок. Для приватного будівництва теж замовляється геологія ділянки, вартість робіт розраховується в залежності від гірничо-геологічних умов.

Буріння свердловин

Перед виїздом бурової бригади проводиться рекогносцирувальне обстеження місцевості. Попередньо визначаються типи грунтів, які можуть зустрітися, кількість інженерно-геологічних елементів. Документуються видимі небезпечні природні явища, типу просідань, обводнених, карстових явищ. Визначаються попередні місця закладення свердловин, під'їзні шляхи.

Після цього бурова бригада виїжджає на досліджувану ділянку. Проводиться буріння свердловин в кількості, яка дозволить отримати необхідні вихідні геологічні матеріали для складання проекту на будівництво об'єкта. Необхідна кількість свердловин, їх глибина місця закладення, кількість відібраних проб залежить від складності об'єкта та від складності геологічних умов. Проби намагаються відбирати на кожен інженерно-геологічний шар. Щоб мати найбільш точне уявлення про фізико-механічні властивості земельних порід - відбирають проби непорушеної структури. Якщо зустрічається горизонт з водою - відбираються гідрогеологічні проби.

Після проведення досліджень проб в лабораторії, отримані результати обробляються методами статистичного аналізу. Отримують дані для розрахунку вартості і параметрів фундаменту будівлі, вибору матеріалу для будівництва. Остаточним документом геологічного вивчення ділянки є технічний звіт. У ньому наводяться загальні відомості по геології району: геоморфологічні особливості, стратиграфія, літологія шарів, гідрогеологічні особливості, притаманні інженерно-геологічні процеси. Також якщо такі процеси не виявлені - робиться прогноз на можливість їх прояву в подальшому, або робиться прогноз розвитку процесів, що вже проявляються.

Отримати консультацію з питань інженерно-геологічних, гідрогеологічних, геодезичних та інших супутніх послуг ви можете у нас:

Запитай фахівців

У цьому блозі ми ділимося знаннями, але якщо ти маєш серйозні завдання, які вимагають допомоги фахівців, повідоми. Ми спробуємо розібратися та допомогти вам.

Натискаючи кнопку, ти дозволяєш обробку персональних даних і погоджуєшся з політикою конфіденційності.

Отримати консультацію з послуг Заповніть форму і ми
направимо Вам відповідь
протягом години

Або

Зворотний дзвінок

×
Функціонал знаходиться в розробці.
Приносимо свої вибачення за часові незручності.