Зворотній дзвінок
Онлайн калькулятор

Блог - Дослідження грунтів

 Дослідження грунтів
Дослідження грунтів
Супер-менеджер
грудня 13.2021
0 Коментар

Вивчення ослаблених грунтів

Викопіювання з карти формацій гірських порід України

На більшій частині території України розвинені такі ослаблені грунти, як лесові і лесовидні породи, торфи, техногенні ґрунти, заплавні тераси та ін. Русло річки з плином часу змінюється, тому заплавна частина постійно рухається, утворюються надзаплавні тераси різного рівня, складені алювіальними опадами переважно піщаного складу.

Між двома річковими долинами утворюється так зване межиріччя. Фактично це теж долина, але складена вже породами іншого генетичного, літологічного складу. Інженерні вишукування в основному проводяться в межах таких долин, складених здебільшого суглинками, глинистими породами і супісками елювіально-делювіальні походження.

Вивчення глинистих 

Суглинками і супісками називають проміжні породи між пісками і глинами залежно від їхнього процентного вмісту. Також в їх складі є пилуваті частинки. Чисто глинисті грунти при певних умовах не є поганими для будівництва, що володіють достатньою в'язкістю, утвореної міститься в порах водою.

Суглиннисті грунти

Інженерно геологічні вишукування по таких грунтів проводяться, щоб визначити їх фізико-механічні властивості, необхідні для проектування будівель і споруд. Глинисті породи і суглинки відносяться до ослабленим грунтам з тієї причини, що через міститься в порах воді вони при замерзанні в зимових умовах різко збільшують свій обсяг. Цей процес називається набуханням. В результаті чого деякі частини будівель і споруд починають підніматися, а інші природньо - опускаються. Будівлі починаються деформуватися, перекошуються стіни, вікна. Щоб боротися з цим, звичайно фундамент поглиблюють нижче максимальної глибини промерзання таких грунтів взимку.

У зимових умовах при мінусовій температурі найбільш сильно набухаючі властивості проявляються в пилуватих глинах, суглинках і супісках з найбільш пластичною консистенцією. Зволоження, розм'якшення таких грунтів відбувається через неглибоке залягання грунтових вод. Слабо набухаючі властивості проявляються у пилуватих і дрібнозернистих пісків, супісків, тугопластичних суглинків і глин.

Під час проектування і будівництва потрібно врахувати, що глинисті опади добре стискаються під навантаженнями і це відбувається протягом досить тривалого часу. Будівля вже побудовано, але воно поступово може продовжувати просідати. І це у великій мірі залежить від вологості. Наприклад, сухі суглинки і глинисті опади навпаки здатні витримати значні навантаження.

Небезпечні природні процеси - просідання грунтів

Коли проводяться інженерні вишукування ціна залежить від важливості об'єкта, поверховості будівлі, гірничо-геологічних умов, віддаленості об'єкта, наявності під'їзних шляхів. Під гірничо-геологічними умовами мається на увазі наскільки складно геологічне і гидрогеологическое будова, наскільки тверді породи для буріння. Якщо геологічні умови складні - потрібно ретельніше описувати різні геологічні шари, розділяти більше інженерно-геологічних елементів, прогнозувати розвиток інженерно-геологічних процесів. Можливо, знадобитися бурити більше свердловин і на велику глибину. Може виникнути потреба у проведенні спеціальних гідрогеологічних, геофізичних досліджень.

Коли шари неоднорідні, різний літологічний склад порід - будівельні властивості ґрунтів можуть значно погіршуватися. Наприклад, коли прошарки глин чергуються з прошарками пісків. Це так звані стрічкові сезонні глини (взимку накопичуються глини, влітку - піски). Такі грунти швидко розріджується і мають ослабленими будівельними властивостями.

Також ослабленими властивостями володіють породи з прошарками торфу, техногенні ґрунти (будівельне сміття). Під час будівельних робіт намагаються розчистити такі прошарки (якщо вони не значні), або їх зміцнити за допомогою спеціальних інженерно-технічних заходів.

Будівельні грунти

Техногенні ґрунти утворилися в результаті антропогенної діяльності людей. Наприклад, в результаті відпрацювання кар'єрів розкривні породи переміщаються - утворюються відвали. Іноді такими породами підсипають дороги. Також техногенні ґрунти можуть утворитися після будівельних робіт, через складування шлаків заводів, відвалів шахт.

Будівельні властивості суглинків і супісків в значній мірі залежать від змісту глинистої складової. З її збільшенням збільшуються і здатність грунту до здуття. Тому найскладнішими для будівництва є глинисті грунти через непередбачуваного зміни їх фізико-механічних властивостей.

В даний час широко розвинені такі складні для будівництва грунти, як техногенні. Все більше і більше забруднюються грунтові води і грунт.

Отримати консультацію з питань інженерно-геологічних, гідрогеологічних, геодезичних та інших супутніх послуг ви можете у нас:

Запитай фахівців

У цьому блозі ми ділимося знаннями, але якщо ти маєш серйозні завдання, які вимагають допомоги фахівців, повідоми. Ми спробуємо розібратися та допомогти вам.

Натискаючи кнопку, ти дозволяєш обробку персональних даних і погоджуєшся з політикою конфіденційності.

Отримати консультацію з послуг Заповніть форму і ми
направимо Вам відповідь
протягом години

Або

Зворотний дзвінок

×
Функціонал знаходиться в розробці.
Приносимо свої вибачення за часові незручності.